Sadece paylaşarak para kazanmak ister misiniz? Tamamen ücretsiz. Öğrenmek için buraya tıkla!

Dünya Onların Sayesinde Daha Güzel

Dünya her ne kadar kötülüklerle dolu bir yer olsa da tarih boyunca kendini insanların iyiliği ve güzelliğine adamış insanlar hep olmuştur ve olacaktır.

Belki milyonlarca hayatı kurtaran emniyet kemerini icat edenden, bebeklerin hayatını kurtaran adama kadar birçok insan, insanlık için önemli işler yaptılar.

Biz de sizler için bu güzel insanları inceledik.

Nils Bohlin

Nils Bohlin
Nils Bohlin

Günümüzde bütün araçlarda bulunan ve takılması insan hayatı için çok önemli olan emniyet kemerinin mucidi Nils Bohlin o zamanlar Volvo’da güvenlik mühendisi olarak çalışıyordu. Bohlin’den önce kemerler kucak pozisyonundaydı ve tam güvenlik sağlamıyordu. Bohlin’in tasarımı bugünde arabalarda kullanılan Üç Noktalı Emniyet Kemeri’dir.

Maurice Ralph Hilleman

Maurice Ralph Hilleman
Maurice Ralph Hilleman

Adını neredeyse hiç duymadığınız ABD’li mikrobiyolog 20.yüzyılın en önemli bilim adamlarından diyebiliriz. Geliştirdiği aşılar arasında kızamık, kabakulak, hepatit A, suçiçeği, menenjit, zatürre gibi bilinen hastalıkların aşıları var. Ayrıca kansere neden olan SV-40 virüsünü de keşfetmiştir. Yaptığı buluşlarla birçok insanın hayatını kurtarmıştır. Ölümünün ardından “Kahramanlık ün getirmiyor.” denilmiştir.

Vasili Arkhipov

Vasili Arkhipov
Vasili Arkhipov

Sovyetler‘in Küba’ya nükleer füze yerleştirmesinden sonra Küba, ABD tarafından ablukaya alınmıştı. Buna karşılık olarak Sovyetler Birliği Karayip Körfezi‘ne bir donanma yolladı. Bu donanmaya Arkhipov’un da birinin içinde bulunduğu denizaltılar eşlik ediyordu.

Ancak Rus subayın içinde bulunduğu denizaltı fark edildi ve ablukaya alındı. Rus subay bu süreçte komutanlarından gelen vur emrini yerine getirmeyip nükleer savaşın çıkmasını engellemiş ve milyonlarca insanın belki de hayatını kurtarmıştır.

Chuck Feeney

Chuck Feeney
Chuck Feeney

Chuck Feeney 1931 doğumlu çok başarılı bir İrlanda asıllı Amerikan iş adamıdır. Çok zengin bir iş adamı olmasına rağmen bu servetini aslında yaptığı yardımlar ve bağışlar sayesinde elde etti diyebiliriz.

Hem de az buz bir rakam değil 30 yılda tam tamına 7,5 milyar dolar bağış yaptı. Bu bağışların bilim, sağlık, insan hakları, eğitimin gelişmesinde çok önemli bir yeri vardır.

Norman Borlaug

Norman Borlaug
Norman Borlaug

ABD vatandaşı bitki patolojisti dünyadaki açlık sorununu çözmeyi amaçlamıştır ve Yeşil Devrim’in öncülerinden olmuştur. Borlaug dünyadaki açlığın giderilebileceğini savunmuş ve bunun için çalışmalar yapmıştır.

Tarım, nüfus kontrolü ve besin kaynakları ile ilgili birçok konferans düzenlemiş bilinçli tarıma insanları yönlendirmiştir. Tohum ıslahı ve iyileştirilmesi konusunda çalışmalar yapmış ve bu çalışmaları dünya ile paylaşmıştır.

Henrietta Lack

Henrietta Lack Dünya
Henrietta Lack

Lack 1951 yılında rahim ağzı kanserine yakalandı. Hemen tedavisine başlandı. Ancak Lack kurtarılamadı ve hayatını kaybetti. Doktorlar ailesinden habersiz Lack’ın hücrelerini incelemeye başladı.

Henrietta Lack’ın hücreleri diğer hücreler gibi kanser hücreleri karşısında ölmüyordu. Bu hücrelere HeLa ismi verildi ve yıllar içinde ölümsüz hücreler tüm ABD’ye oradan da tüm dünyaya yayıldı.

Son 50 yıl içinde, ölümsüz HeLa hücreleri, dünyanın dört bir yanında, kanserden AIDS’e; gen dizilenmesinden, toksik maddelerinin hücreler üzerindeki etkisinin incelenmesine kadar sayısız deneyde kullanıldı, kullanılmaya devam ediyor. Bu da milyonlarca kanser hastasının hayatlarının kurtulmasını sağladı. Kendi göremese de dünyaya büyük katkıları oldu.

Eugene Lazowski

Eugene Lazowski Dünya
Eugene Lazowski

Lazowski’ye Polonyalı Schindler’de diyebiliriz. İkinci Dünya Savaşı sıralarında Polonya’da esir kamplarındaki Yahudilere sözde bir tifo salgını enjekte ederek binlerce Yahudiyi ölümden kurtarmıştır.

James Christopher Harrison

James Christopher Harrison Dünya
James Christopher Harrison

Altın Kana Sahip Adam” olarak da bilinen Harrisson, 1000’den fazla bağış yapmıştır. Bu bağışlar sayesinden iki milyondan fazla bebeğin hayatını kurtardığı tahmin ediliyor.

Onu bu kadar önemli kılan ise kan uyuşmazlığı hastalığını tedavi etmek için olağan dışı bir plazma kombinasyonunun olması.

Rick Rescorla

Rick Rescorla Dünya
Rick Rescorla

Güvenlik, ordu, savaş gibi birçok polisiye deneyimi olan Recorla, 11 Eylül 2001 tarihinde Dünya Ticaret Merkezi’nde güvenlik şefi olarak görev yapıyordu. Recorla saldırı yapılacağını bir şekilde sezinleyerek binlerce kişinin hayatını kurtarmıştır.

Daha Fazla İçerik
Afife Jale
Afife Jale: Türk Tiyatrosunda Kadın Devrimi