Perşembe, Eylül 29, 2022

Güzel bir gün olsun!

2018 BAFTA Ödülleri Sahiplerini...

İngiliz Film ve Televizyon Sanatları Akademisi (BAFTA 2018) ödüllerinin bu yılki sahipleri belli...

Nasa Çalışması: Ay’a Düşen...

Apollo 11’in aya inişinin 50. yıl dönümünde, NASA astronotlarının yürüyüş görüntüleri ve videoları...

Amerika’nın Kara Turizmi: Cezaevi...

Amerika’nın eski hapishaneleri etkileyici cezaevi müzeleri haline getirilmesi turistlerin ilgisini çekiyor. Alcatraz'dan Cell...

Tarihin En Büyük Salgını:...

Dünya Çin'in Vuhan kentinde ortaya çıkan ve dünya geneline yayılan, Covid-19 olarak adlandırılan...
Ana SayfaDoğaNefes Kesen 9...

Nefes Kesen 9 Ekstrem Spor

Google News

Spor başlı başına heyecan verici bir olay. Spor yaparken kan hızlı pompalanır, adrenalin yükselir. Bu duyguları en iyi ekstrem spor yapanlar anlar.

Bazı sporlar var ki heyecan sınırlarını bir hayli zorluyor. İzlerken bile nefeslerinizin kesilmesine sebep olabiliyor. Biz de sizler için bazı sporları derledik.

İşte Nefes Kesen 9 Ekstrem Spor:

Creeking

Ekstrem Spor

1980’li yıllarda taşımacılıkta kullanılan kanoların akarsu üzerinde yarışlardan kullanılmasından doğan bir spordur. Bu sporu Raftingden ayıran özellik ise kano üzerinde tek kişilik performans sergilenmesidir.

Bu sporu heyecanlı kılan özellik ise güçlü akarsuda boğulma ihtimali ya da kayalık alanlara çarpma ihtimalidir.

Serbest Atlayış

Ekstrem Spor

Bu akıl almaz spor en riskli sporlardan biridir. Yüksek bir dağ veya yüksek bir gökdelenden atlama ile yapılan sporda birçok ölüm vakası görülmüştür.

Serbest düşüşün sonrasında gerekli yerde paraşütler açılır eğer açılmazsa neticeyi hepiniz tahmin diyordur.

Sky Diving

Ekstrem Spor

Serbest atlayıştan farklı olarak bir hava aracı ile serbest atlanılarak yapılan spor dalıdır. Gruplar halinde atlayan sporcular havada el ele tutuşup bir sevgi yumağı oluştururlar.

Bu sporu Türkiye’de de birçok kişi yapıyor. Sanatçı Hayko Cepkin bu sporun en önemli isimlerinden biri.

Serbest Tırmanış

Ekstrem Spor

Kulağa inanılmaz gelen bir spor daha. En sarp en yüksek kayalara hiçbir tedbir olmadan tırmanma sporu. Bu sporda ölüm riski oldukça yüksek.

Adrenalin severlerin büyük zevk alarak yaptıkları kesin ama izlerken her harekette yürekler ağza geliyor.

Wingsuit Uçuşu

Ekstrem Spor

İsminden de anlaşıldığı üzere sporcular hava geçirmeyen özel bir kıyafet giyip hava araçlarından atlamaktadır. Bu kıyafet düşüşü yavaşlattığı gibi istedikleri şekilde kendilerine yön vermelerini sağlar.

Düşüş sonunda gerekli yerde ise paraşüt açılır. İnanılmaz derece de heyecan verici bu sporun müdavimleri de bir hayli çok.

Buz Tırmanışı

Ekstrem Spor

Buz kaplı yükseltilere gerekli ekipman ile tırmanılarak yapılan sporda tahmin edebileceğiniz bir yığın risk var. Bu spor riskleri ile filmlere bile konu olmuştur.

Yanardağ Sörfü

Ekstrem Spor

İsmini duyduğunuz da eminim ‘Nasıl yani?’ demişsinizdir. Ama gerçek, bu spor özel kıyafetler giyilerek aktif bir yanardağın eteklerinden aşağıya doğru kayılarak yapılıyor. Özel yapım sörf tahtaları ile neredeyse 80 km hıza ulaşılabiliyor. Hız ve sıcaklık, gerçekten heyecan verici.

Mağara Dalışı

Ekstrem Spor

Su altına dalmak birçoğumuz için normalde de zor bir iş. Ancak bu sporda bunun daha fazlası yapılıyor. Su altında oluşmuş mağaralara dalarak yapılan bu sporda ölüm riski bir hayli fazla. Zira mağaraların haritası tam olarak çıkarılmadıysa kaybolabilir ve nefessiz kalıp hayatınızı kaybedebilirsiniz.

Highlining

Ekstrem Spor

Cambazlık olarak bildiğimiz mesleği yüksek iki dağ arasında yaptığınızı düşünün. Bir tedbir var elbette ama bu tabi ki iplerin sizi taşıyabildiği oranda. Pek akıl karı görünmeyen bu spor dalı dünya üzerinde epey popüler.

Okumaya devam edin

Dinozorlar Bugün Yaşasaydı

BBC’den John Pickrell "Dinozorların nesli tükenmemiş olsaydı, dinozorlar bugün yaşasaydı ne olurdu?" yazısında dinozorların bugün yaşasalardı hayatımızda ne gibi değişiklikler olacağını kaleme aldı. Hepimizin dinozorların nasıl yok oldukları konusunda bilgisi vardır. Ancak tekrardan hatırlatmakta fayda var. Bundan tam 66 milyon yıl...

Ünlü Tabloları Yeniden Canlandıran Kadın: Laura Hofstadter

66 yaşındaki Amerikalı fotoğrafçı Laura Hofstadter, klasik başyapıt resimleri siyah beyaz portre serisinde kendisi yeniden canlandırdı. Laura, ünlü sanat eserlerini yeniden yaratma projesiyle sadece eğlenmekle kalmayıp aynı zamanda sanat için yaş sınırı olmadığını kanıtladı. Esperanza-George Frederick Watts İnci Küpeli Kız-Johannes Vermeer Dante Alighieri-Sandro...

Gezip Görülmeye Değer 10 Şehir

Şehir hayatı günümüzde çok büyük öneme sahipler. Bizler için kimi zaman şehirde yaşamak bir eziyet haline gelse de bizi buralarda tutan hep bir şeyler var. Şimdi sizleri dünyanın en yaşanası gidip görülesi 10 şehri ile baş başa bırakıyoruz. Brugge, Belçika Brugge,...