Ekstrem Spor

Nefes Kesen 9 Ekstrem Spor

Spor başlı başına heyecan verici bir olay.

Spor yaparken kan hızlı pompalanır, adrenalin yükselir. Bu duyguları en iyi ekstrem spor yapanlar anlar.

Bazı sporlar var ki heyecan sınırlarını bir hayli zorluyor. İzlerken bile nefeslerinizin kesilmesine sebep olabiliyor. Biz de sizler için bazı sporları derledik.

İşte Nefes Kesen 9 Ekstrem Spor:

Creeking

Ekstrem Spor

1980’li yıllarda taşımacılıkta kullanılan kanoların akarsu üzerinde yarışlardan kullanılmasından doğan bir spordur. Bu sporu Raftingden ayıran özellik ise kano üzerinde tek kişilik performans sergilenmesidir.

Bu sporu heyecanlı kılan özellik ise güçlü akarsuda boğulma ihtimali ya da kayalık alanlara çarpma ihtimalidir.

Serbest Atlayış

Ekstrem Spor

Bu akıl almaz spor en riskli sporlardan biridir. Yüksek bir dağ veya yüksek bir gökdelenden atlama ile yapılan sporda birçok ölüm vakası görülmüştür.

Serbest düşüşün sonrasında gerekli yerde paraşütler açılır eğer açılmazsa neticeyi hepiniz tahmin diyordur.

Sky Diving

Ekstrem Spor

Serbest atlayıştan farklı olarak bir hava aracı ile serbest atlanılarak yapılan spor dalıdır. Gruplar halinde atlayan sporcular havada el ele tutuşup bir sevgi yumağı oluştururlar.

Bu sporu Türkiye’de de birçok kişi yapıyor. Sanatçı Hayko Cepkin bu sporun en önemli isimlerinden biri.

Serbest Tırmanış

Ekstrem Spor

Kulağa inanılmaz gelen bir spor daha. En sarp en yüksek kayalara hiçbir tedbir olmadan tırmanma sporu. Bu sporda ölüm riski oldukça yüksek.

Adrenalin severlerin büyük zevk alarak yaptıkları kesin ama izlerken her harekette yürekler ağza geliyor.

Wingsuit Uçuşu

Ekstrem Spor

İsminden de anlaşıldığı üzere sporcular hava geçirmeyen özel bir kıyafet giyip hava araçlarından atlamaktadır. Bu kıyafet düşüşü yavaşlattığı gibi istedikleri şekilde kendilerine yön vermelerini sağlar.

Düşüş sonunda gerekli yerde ise paraşüt açılır. İnanılmaz derece de heyecan verici bu sporun müdavimleri de bir hayli çok.

Buz Tırmanışı

Ekstrem Spor

Buz kaplı yükseltilere gerekli ekipman ile tırmanılarak yapılan sporda tahmin edebileceğiniz bir yığın risk var. Bu spor riskleri ile filmlere bile konu olmuştur.

Yanardağ Sörfü

Ekstrem Spor

İsmini duyduğunuz da eminim ‘Nasıl yani?’ demişsinizdir. Ama gerçek, bu spor özel kıyafetler giyilerek aktif bir yanardağın eteklerinden aşağıya doğru kayılarak yapılıyor. Özel yapım sörf tahtaları ile neredeyse 80 km hıza ulaşılabiliyor. Hız ve sıcaklık, gerçekten heyecan verici.

Mağara Dalışı

Ekstrem Spor

Su altına dalmak birçoğumuz için normalde de zor bir iş. Ancak bu sporda bunun daha fazlası yapılıyor. Su altında oluşmuş mağaralara dalarak yapılan bu sporda ölüm riski bir hayli fazla. Zira mağaraların haritası tam olarak çıkarılmadıysa kaybolabilir ve nefessiz kalıp hayatınızı kaybedebilirsiniz.

Highlining

Ekstrem Spor

Cambazlık olarak bildiğimiz mesleği yüksek iki dağ arasında yaptığınızı düşünün. Bir tedbir var elbette ama bu tabi ki iplerin sizi taşıyabildiği oranda. Pek akıl karı görünmeyen bu spor dalı dünya üzerinde epey popüler.
Total
0
Shares
Önceki
Döneminde Nazilerle İşbirliği Yapmış 11 Büyük Marka
Döneminde Nazilerle İşbirliği Yapmış 11 Büyük Marka

Döneminde Nazilerle İşbirliği Yapmış 11 Büyük Marka

Hepiniz oradaydınız be

Sonraki
Game of Thrones’un Çekildiği Yerler Büyülüyor
Game of Thrones’un Çekildiği Yerler Büyülüyor

Game of Thrones’un Çekildiği Yerler Büyülüyor

Kült dizinin kendisi kadar kült mekanları