Prag Kalesi

Prag Kalesi

Bu içerik ücretli ortaklık içermektedir. Aksi Panda’nın editöryal dokunuşu yoktur, görüşlerini yansıtmayabilir.

Prag Kalesi, Çek Cumhuriyetinin başkenti olan Prag‘da bulunan ve içindeki eserlerle dünyaca öneme sahip bir tarihi ve sanatsal yapıdır.

Kale gezildiğinde, birçok tarihi dönemin izlerini de görmek mümkün oluyor. Özellikle kaledeki tablo, heykel ve duvar süslemeleri, misafirler üzerinde hayranlık uyandırıyor.

Prag Kalesi Tarihçesi​​​​​​​

İlk olarak ahşap malzemeden yapılan Prag Kalesi tarihçesi 9’ncu YY’a kadar dayanıyor. Çok az kilise ve manastırdan oluşan kale, hanedanlıkların yaptıkları binalarla genişlemiş ve 1541 yılındaki yangınla kullanılamaz hale gelmiştir. II. Rudolf dönemine ait yapılan restorasyonlar, kaleyi eskisinden daha ihtişamlı hale kavuşturmuştur.

Prag Kalesi’nin Bölümleri

Prag Kalesi

Prag Kalesi, içerisinde birçok kilise ve saray gibi tarihi yapıyı bulunduruyor. Özellikle gezilmesi gereken yerler de düşünüldüğünde, Prag Kalesi’nin bölümleri şu şekilde sıralanabilir;

Kraliyet Sarayı

Sarayın geçmişinin 9’ncu YY’a kadar uzandığı tahmin ediliyor. Çok sayıda hanedan mensuplarının yaşadığı saray, çok önemli taç giyme törenlerine de ev sahipliği yapmış. Sarayda bulunan Vladislav salonu muhteşem bir gotik tarzı ile yapılmış. Bohemya şansölyeliği salonu ise iki valinin pencereden kent soyluları tarafından atılması gibi efsanelerle biliniyor. Sarayın diet salonu bölümünün duvarlarını ise, kraliyet mensuplarının orijinal portreleri süslüyor. Gotik ve rönesans mimarisine sahip Louis kanadı ve salonları ile tarihi saray kadar eski olan mahzenleri de görülmeye değer. Sarayda ayrıca birçok ünlü ressam ve mimarların hayata geçirdiği resim ve heykeller de mevcut

Aziz Vitus Katedrali

14’ncü YY ortalarında yapılmış olan katedrali, ana kilise olarak yüzyıllar boyunca görev yapmış ve hanedan mezarlıklarını da içinde muhafaza ediyor. Katedralin Aziz Vaclel şapeli duvarlarında, değerli taşlarla süslenmiş ve İsa’nın çilesini anlatan eserler de bulunuyor. Katedral, ülkenin en büyüğü olan sigismund çanını ve mezarlıkların olduğu kraliyet kriptasını ve dini törenlerin yapıldığı şapeli de içerisinde bulunduruyor. Katedralde ayrıca ünlü ressam ve mimarların elinden çıkmış sanat eserleri ile dolu piskoposluk şapeli ile altın taç kapı da bulunuyor.

Aziz George Manastırı

Manastır 973 yılında inşa edilmiş ve 1872 yılında kapatılarak, kışla olarak kullanılmaya başlanmış. Günümüzde müze olarak hizmet veren manastırda, önemli ressamların tabloları ile başta Ardo atı olmak üzere birçok heykel de bulunuyor. Manastırdaki eserler Bohemya sanatı için önemli bilgiler veriyor.

Lobkowicz Sarayı

Günümüzde müze olarak kullanılan saray, 16’ncı YY’da yapılmış ve muhteşem iç dekorasyona sahip bulunuyor.

Barut Kulesi

Simyacı laboratuvarı ve demir döküm atölyesi olarak kullanılan kule, 5’nci YY’da inşa edilmiş. Kule ayrıca, dini görevlilere ikametgah ve barut deposu olarak da hizmet yapmış. Kuledeki Çek askeri tarihini konu eden önemli ve kalıcı bir sergi de bulunuyor

Prag Kalesi Resim Galerisi

Resim galerisinde çeşitli Avrupalı sanatçılara ait barok, Rönesans ve Bohemya dönemlerinin eserleri bulunuyor. Galerinin en değerli eserleri arasında ise, Rubens tarafından yapılan Olympos tanrılarının buluşması ve Tiziano’un eseri olan Genç kızın hazırlanışı sayılabilir.

Altın Yol (Golden Lane)

17’nci YY’da çok sayıda kuyumcuların olmasından dolayı bu adı alan yol boyunca, misafirler için hediyelik eşya dükkanları bulunuyor.

Prag Kalesi

Prag Kalesinin içinde ayrıca, güney ve yaz bahçeleri, beyaz ve Dalibor kuleleri, Kapuçin manastırı, Manrtinine ve Cernin sarayı ile bazilika ve binicilik okulu da bulunuyor.

Ulaşım ve Ziyaret Saatleri

Prag Kalesi

Dünyaca ünlü Prag Kalesini gezmek için ulaşım ve ziyaret saatleri bilinerek yola çıkılmalıdır. Kaleye ulaşmak için 22 numaralı tramvay veya A metro hattı kullanılıyor. Her iki ulaşım hattı da kalenin çok yakınına ulaşım sağlıyor. Kale misafirlerine 06:00 ile 22:00 saatleri arasında hizmet veriyor. Tarihi yapılar 1 Nisan ile 31 Ekim tarihleri arasında 09:00 ile 17:00 saatleri arasında, diğer tarihlerde ise 09:00 ile 16:00 saatleri arasında gezilebiliyor.

Prag Kalesi’ne Giriş

Prag Kalesi

Prag Kalesi için 3 farklı tipte giriş seçeneği olup, Prag Kalesi bilet çeşitleri ve giriş ücreti bilgilerinin güncel haline ulaşmak için Yurtdışı Müze Biletleri sitesinin Prag Kalesi Rehberi’ni okumanızı öneririz.
Total
0
Shares
Önceki
Dünyanın En Ünlü Tabloları
Dünyanın En Ünlü Tabloları

Dünyanın En Ünlü Tabloları

Bu içerik ilk olarak 18 Şubat 2020 tarihinde yayınlandı

Sonraki
100 Yıllık Serüven: Artemis Tapınağı
Artemis Tapınağı

100 Yıllık Serüven: Artemis Tapınağı

Yunanistan’ın Eğriboz Adası’nda, antik coğrafyacı Strabon’un yanlış

Bunları da Beğenebilirsin