Perşembe, Eylül 29, 2022

Güzel bir gün olsun!

720 Saatlik ‘En Uzun’...

Vizyona girdiğinde ‘sinema tarihinin en uzun filmi’ unvanını alacak olan 720 saatlik ‘Ambiance’...

Işığın Hızı Sıfırlanabilir

Bilim insanları saniyede 300 bin kilometre hızla yol alan ışığın hızının sıfıra indirilebileceği...

Agorafobi Hastası Korkularını Yendi...

Açık alan korkusu olan Yeni Zelandalı Jacqui Kenny dünyayı dolaşmak istiyordu. Ancak sokağa...

Dev Buzdağı Antarktika’dan Koptu

İnsan ırkı olarak Dünya'yı mahvetmeye devam ediyoruz. Bilim insanlarının uyarılarına kulak vermeyen insanlığın...
Ana SayfaGeçmişÖncesi ve Sonrası:...

Öncesi ve Sonrası: Antik Roma Yapıları

Google News

Roma, Avrupa’nın tarihi açıdan en zengin kentlerinden birisi olma özelliğiyle dikkat çekiyor. Şehirdeki Antik Roma yapıları her yıl yüz binlerce turistin ilgi odağı oluyor.

Roma’daki tarihi yapılar temel özellikleri itibariyle korunmuş olsa da, Avrupa’da yıllar süren savaşlar, felaketler ve yağmalar nedeniyle çok sayıda antik yapı tahrip oldu. Antik Roma eserlerinin 2.000 yıl önceki ve günümüzdeki hali arasındaki fark belirgin bir şekilde belli.

Bugün halen ayakta kalan eşsiz Antik Roma yapıları ve onların geçmişteki hallerini sizler için derledik.

Kolezyum

Antik Roma Yapıları

Kolezyum şüphesiz Roma‘daki en ünlü antik yapı ve 2000 yıl sonra bile halen oldukça sağlam yapısıyla dikkat çekiyor. Görkemli günlerinde bu devasa amfi tiyatro, gladyatör savaşları, infazlar ve dramalara sahne oldu. Kolezyum toplamda 80.000 insanı ağırlayabiliyordu.

Venüs ve Roma Tapınağı

Antik Roma Yapıları

Milattan sonra 135 yılında inşa edilen Venüs ve Roma Tapınağı, döneminin en büyük tapınağıydı. Tanrıça Venüs Felix ve Roma Aeterna‘ya ithaf edilen yapı, meşhur Kolezyum‘un hemen yanında yer alıyordu. Roma tarihçileri tapınağın 9. yüzyılda yaşanan bir depremle yerle bir olduğuna inanıyor. Eski tapınaktan günümüzde kalanlar ise yalnızca birkaç sütun.

Roma Forumu

Antik Roma Yapıları

Roma Forumu, Roma‘nın merkezinde yer alan büyük bir meydan. Eski imparatorluğun önemli hükümet binalarına ev sahipliği yapıyordu. Kentin en önemli ticaret merkezlerinden biriydi. Halka açık konuşmalar yapılır, birçok sanatçı sahne alırdı.

Domitian Stadyumu

Antik Roma Yapıları

Dominitian Stadyumu, milattan sonra 80’de Roma İmparatoru Titus Flavius Domitianus‘a hediye olarak inşa edildi. Kolezyum, milattan sonra 217 yılında yangında hasar gördüğünde, gladyatör savaşları burada yapıldı.

Roma İmparatorluğu‘nun gücü azaldıkça, stadyum yoksullar için konut olarak kullanılmaya başlandı. Günümüzde Piazza Navona meydanı olarak biliniyor.

Circus Maximus

Antik Roma Yapıları

Circus Maximus, araba yarışlarının, halka açık oyunların ve dini festivallerin yapıldığı bir stadyumdu. 621 metre uzunluğunda ve 118 metre genişliğindeydi. 150 bin kişiyi aynı anda konuk edebilen yapı, Roma’daki en büyük stadyumdu. Günümüzde stadyum artık yok ve yerinde halka açık bir otopark bulunuyor.

Satürn Tapınağı

Antik Roma Yapıları

Milattan önce 497 yılında Traguinius Superbus‘a yaptırılan tapınak, adından da anlaşıldığı üzere, tanrı Satürn‘e adandı. Yıllar boyunca tapınak birçok felaket yaşadı. Sonunda yeniden inşa edildi. Ancak eski ihtişamını tekrar kazanamadı.

Hadrian’ın Mozolesi (Castel Sant’Angelo)

Antik Roma Yapıları

Parco Adriano‘da bulunan Castel Sant’Angelo, milattan sonra 134 ve 139 yılları arasında inşa edildi. İmparator Hadrian ve ailesi, yapıyı bir türbe olarak kullandı. İmparatorun külleri milattan sonra 138 yılında içine yerleştirildi. Günümüzde müze olarak hizmet vermektedir.

Tabularium 8. Roma Forumu

Antik Roma Yapıları

Tabularium, döneminde çok sayıda memur ofisine ev sahipliği yapıyordu. Şaşırtıcı şekilde, inşa edildiğinden bu yana yaklaşık 2.000 yıl geçmiş olsa da, büyük kısmı halen ayaktadır.

Marcellus Tiyatrosu, Bellona Tapınağı ve Apollo Sosianus Tapınağı

Öncesi ve Sonrası: Antik Roma Yapıları 1

Marcellus Tiyatrosu milattan önce 13 yılında inşa edildi. İnsanların sahne gösterilerini izleyebilecekleri bir yer olarak hizmet verdi. Tiyatronun bazı bölümleri bugün halen ayakta. Ne yazık ki aynı şeyleri Bellona Tapınağı ve Apollo Sosianus Tapınağı için söyleyemiyoruz.

Santi Cosma E Damiano Bazilikası

Öncesi ve Sonrası: Antik Roma Yapıları 2

Santi Cosma e Damiano Bazilikası, milattan sonra 309’da inşa edildi. İmparator Maxentius bazilikayı ölen oğlu Valerius Romulus için yaptırdı. Yapının büyük kısmı bugün halen ayakta.

Castor ve Pollux Tapınağı ve Sezar Tapınağı

Öncesi ve Sonrası: Antik Roma Yapıları 3

Castor ve Pollux Tapınağı, Regillus Gölü Savaşı zaferinin onuruna milattan önce 495’te inşa edildi. Roma Senatosu için buluşma yeri olarak hizmet verdi. Yapıdan birkaç sütun ve parça dışında hiçbir şey kalmadı.

Milattan önce 29 yılında inşa edilen Sezar Tapınağı ise Julius Caesar‘a adanmıştır.

Okumaya devam edin

Dünyanın En Genç Google Ürün Uzmanı KEZZAP KS Oldu

Dünyanın En Genç Uzmanı KEZZAP KS oldu! Dünyanın en çok kullanılan arama motoru olan Google, aynı zamanda Dünyanın en büyük şirketleri arasında yer alan Google'ın programlarından olan Google ürün uzmanları programı'nın en genç ürün uzmanı 18 Yaşındaki Mersinli içerik...

Oyuncu Mustafa Tunahan Bodur (Tunbdr) : Oyunculukta Tamamen Duygular ve Düşünceler Konu Alınıyor

Mustafa Tunahan Bodur kimdir? Sevgilisi kim? Hangi diziden teklif aldı? Siyah saçlı ve esmer oluşuyla dikkat çeken Mustafa Tunahan Bodur nereli? Mustafa Tunahan Bodur nerede yaşıyor? Mustafa Tunahan Bodur sevgilisi var mı? Mustafa Tunahan Bodur ile keyifli bir röportaj yaptık. Yakışıklı...

Epic Games GTA 5 Hesabı Alma

Son zamanların vazgeçilmezlerinden biri olan GTA 5 oyunu artık çoluk çocuk demeden herkesin diline dolanmış durumda. Özellikle oyun dünyasının inanılmaz geniş bir şekilde yaşandığı bu dönemde herkesin bir GTA 5 ile macerası olduğunu söyleyebiliriz. Oyun Dünyasının En Uygunu Özellikle pandemi sürecinde...