Eyüplü Halit Mussolini

Mussolini’yi Dolandıran Türk: Eyüplü Halit

“Sayın Mussolini ben fikirlerinize çok değer veren ve size hayran olan bir Türk’üm.”

Türkiye’nin en ünlü dolandırıcılarından biri olan Eyüplü Halit kimdir, hayatı ve Mussolini ile olan hikayesi nedir?

Eyüplü Halit Kimdir?

Bir garip Türk Eyüplü Halit, aslen Girit kökenlidir. Zevkli giyenen ve Rumca, Fransızca konuşabilen biridir.

İstanbul’un işgal altında olduğu dönemde Eyüplü Halit bir ev kiralıyor. Yalnız da değil. Bir arkadaşı da var yanında. Ev arkadaşının adı Arap Abdullah… Evi kiraladıktan birkaç gün sonra Türk ordusu İstanbul’a giriyor. Feridiye semtinde kiraladıkları evi beraber bir karakola çeviriyorlar.

Eyüplü Halit Mussolini

Şehir işgalden kurtulurken illaki bir otorite boşluğu oluyor. Bizim Halit de bu otorite boşluğundan yararlanıyor. Karakola kendisini komiser, arkadaşı Abdullah’ı da bekçi tayin ediyor. Bulundukları bölgede bir hayli zengin Rumlar var. Abdullah gidip Rumları karakola getiriyor ve nezarete atıyorlar. Sonrasında ise iyi paralar karşılığında serbest bırakıyorlar tabi. Bu numara ile iyi para kaldırıyorlar. Bölgedeki zengin tüm Rumları dolandırmışlar. Türk ordusu gelmeden de karakolu kapatıp tüyüyorlar.

Halit Mussolini’yi Dolandırıyor

Eyüplü Halit Mussolini

Yaptığı alengirli işler sebebi ile sürekli cezaevinde girip çıkan Eyüplü Halit İtalyan bir suçlu ile tanışır. Yıl 1935. İtalyan suçlunun lakabı kasa hırsızı. Halit çok geçmeden İtalyan suçluyu kafaya alır. Beraber İtalyanca bir mektup yazarlar ve Mussolini’ye yollarlar. Mektupta yer alan ifadeler şöyledir:

Sayın Mussolini ben fikirlerinize çok değer veren ve size hayran olan bir Türk’üm. Burada Antalya’nın sizin hakkınız olduğunu savunduğum için beni hapse attılar. Yardımınızı benden esirgemeyin.

Aradan bir ay geçer. İtalyan Başkonsolosu İstanbul Valisi ile görüşür ve Halit ile görüşmek istediğini dile getirir. Hapishaneye giden İtalyan başkonsolosuna Eyüplü Halit’in dolandırıcı biri olduğunu memurlar söylese de inanmaz. Kendisine yüklü miktarda bir para bırakır. Üstüne de onun hapisten çıkmasını sağlar.

Tabi Eyüplü Halit hayatı ve dolandırıcılık hikâyeleri, karakol oyunu ve Mussolini ile yaşanan dolandırıcılık öyküsüyle bitmiyor. Hapisten çıktıktan sonra tam 68 kadını evlenme vaadi ile kandırdığı ve paralarını aldığı iddia ediliyor. Tabi yakalanması da uzun sürmez. Eyüplü Halit’e tekrar hapishane yolu gözükür.

Eyüplü Halit’in ölüm tarihi de yeri de belli değildir. Bir rivayete göre 1950’li yıllardan önce ölmüştür.
Total
0
Shares
Önceki
Spotify Türkiye’de En Sevilen 10 Podcast
Spotify Türkiye’de En Sevilen 10 Podcast

Spotify Türkiye’de En Sevilen 10 Podcast

En güzel podcastleri sizin için derledik

Sonraki
Öncesi ve Sonrası: Antik Roma Yapıları
Antik Roma Yapıları

Öncesi ve Sonrası: Antik Roma Yapıları

Circus Maximus'tan Satürn Tapınağı'na

Bunları da Beğenebilirsin