Yapay Zeka Yasaları Açıklandı

IBM, Google, Amazon, Apple ve Facebook gibi şirketlerinde üye olduğu Information Industry Council (ITI) hızla gelişen yapay zeka teknolojisinin oluşturabileceği zararları önlemek için Yapay Zeka Yasaları üzerinde çalıştıklarını açıkladı.

ITI yapay zeka üreticilerinin bu teknolojinin toplumsal etkisi hakkındaki endişeleri gidermek için belirli prensipler doğrultusunda söz vermelerinin insanlara güven duygusunu aşılayacağı düşüncesinde.

 Yapay Zeka Yasaları
Yapay Zeka Yasaları

ITI Başkanı Dean Garfield “Bazen sadece çalışmaya, üretmeye ve tasarlamaya odaklanmak istiyoruz fakat bütün bunların toplumun algısı tarafından etkileneceğini de göz önünde bulundurmak gerek.” diyor.

yapay-zeka.jpg

Yapay zeka sistemleri için yayımlanan ilkelerden bazıları;

  • Yapay zeka sistemlerinin dikkatli şekilde tasarlandığına ve uygulandığına emin olmak.
  • Yapay zeka sistemlerinin oluşturabileceği potansiyel zararı önlemek adına, verilerin ve testlerin dikkatli şekilde kullanılmasını teşvik etmek.
  • Otomatik olarak karar alan yapay zeka sistemlerinde, ön yargının, eşitsizliğin ve diğer potansiyel zararların engellenmesini sağlamak.

Geçtiğimiz hafta da Intel şirketi yapay zeka ile ilgili bir politika yazısı yayımlamıştı. Yayımlanan listede insanlara yapay zekanın sonucunda doğabilecek işsizlik sorunu için yeni iş alanları bulunması da var.

You may also like