Bill Gates

Bill Gates: 6 Ayda 30 Milyon İnsan Ölecek

Salgın hastalıklara karşı uyarıyor.
Bu içerik ilk olarak 12 Şubat 2020 tarihinde yayınlandı. Bu nedenle güncelliğini yitirmiş olabilir.

“Savaşa hazırlanıyormuş gibi hazırlanmamız gerekiyor. Eğer tarihten öğrendiğimiz bir şey varsa, o da yeni çıkan ölümcül bir hastalığın dünya çapında yayılacak olduğudur.”

Böyle bir şey, önümüzdeki on yıl içinde kolaylıkla gerçekleşebilir. Ayrıca Cuma günü Bill Gates’in, Massachusetts Tıp Topluluğu ve New England Journal of Medicine bülteninin ev sahipliği yaptığı, salgın hastalık konulu bir münazarada dinleyicilere söylediği üzere, bu duruma hazırlıklı değiliz.

Gates genelde kendisinin iyimser olduğunu belirtti ve insanlara, dünya genelindeki çocukları yoksulluktan kurtardığımızı ve çocuk felci ile sıtma gibi hastalıkları ortadan kaldırmada daha iyi duruma geldiğimizi hatırlattı. Ancak, “Buna rağmen dünyanın pek ilerleme göstermediği bir alan var” dedi. “Bahsettiğim şey, salgın hastalıklara karşı hazırlıklı olmak.”

Bill Gates Uyardı

Bill Gates
Bill Gates

Böyle bir hastalığın ortaya çıkmaya ihtimali, artış göstermeye devam ediyor. Dünya nüfusu arttıkça ve insanlık doğal ortamlara zarar verdikçe, yeni patojenler hep ortaya çıkıyor. Münferit insanlar veya küçük gruplar için, dünya çapında bir orman yangını gibi yayılabilecek, silah haline getirilmiş hastalıklar oluşturmak giderek daha kolay hale geliyor.

Gates’e göre devletler dışındaki küçük bir özne, çiçek hastalığının çok daha ölümcül olan bir şeklini laboratuvarda üretebilir. Ayrıca her şeyin birbirine bağlı olduğu dünyamızda, insanlar sürekli uçaklara atlıyor ve bir kıtadaki şehirden diğer kıtadaki bir şehre saatler içinde geçebiliyorlar.

Gates, Hastalık Modelleme Enstitüsünün oluşturduğu bir canlandırma sundu ve bu canlandırmada, 1918 yılında 50 milyon insanı öldüren grip salgınına benzer yeni bir gribin, şu an büyük ihtimalle altı ay içinde 30 milyon insanın ölümüne yol açabileceği gösteriliyor.

Üstelik bizi gafil avlayacak olan bir hastalık, geçtiğimiz yıllarda SARS ve MERS virüslerinde olduğu gibi muhtemelen ilk defa salgın başlangıcında gördüğümüz bir hastalık olacaktır.
Total
0
Shares
Önceki
Dünyada Gidip Görülmesi Gereken Antik Yapılar
Antik Yapılar

Dünyada Gidip Görülmesi Gereken Antik Yapılar

Bu içerik ilk olarak 11 Şubat 2020 tarihinde yayınlandı

Sonraki
Muhtemelen Bilmediğiniz İlginç 10 Gerçek
İlginç 10 Gerçek

Muhtemelen Bilmediğiniz İlginç 10 Gerçek

Bilmemek değil öğrenmemek ayıp diyerek sizler için muhtemelen bilmediğiniz

Bunları da Beğenebilirsin