Elektro Şok

Pentagon Projesi: Elektro Şok ve Hafıza

Beyin hasarını onarmada ilk adım.

Bilim insanları beyne uygulanan elektro şok tekniğinin, hafızayı yüzde 15’e kadar geliştirebileceğini açıkladı.

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon’un RAM Projesi tarafından desteklenen ve Thomas Jefferson University Hospital’da klinik çalışmalar araştırmacısı Michael Sperling’in hastalarının katıldığı araştırma kapsamında bilim insanları, beynin belleğe yeni bilgi depolamadığı anları gözlemleyen özel bir teknik kullandı. Bu süreçte beyne elektrik şokları gönderen araştırmacılar, şokun bilgi depolama işlemini harekete geçirdiğini ortaya koydu.

Beyin Hasarını Onarmada İlk Adım

Elektro Şok

Yeni araştırmanın yazarlarına göre, insan beyninde ilk kez gerçekleştirilen tutarlı bellek çalışması alzheimer hastalığı veya travmatik beyin hasarı olan hastalarda hafıza işlevini iyileştirebilecek teknolojilere yönelik atılan ilk adım olarak görülüyor. Araştırma yazarı Sperling, “Bu çalışmayla artık beynin bilgi depolamadığı anları gözlemleyebilir ve bu yanlış gidişatı düzeltebiliriz. Beyne uygulanan yanal temporal korteks uyarımı, bir anıyı hatırlamada yüzde 15 etkili oluyor.” dedi.

Elektro Şok Epilepsi Hastalarında Denendi

Nature Communications’da yayınlanan araştırmada bilim insanları, beyin aktivitelerini gözlemleyebilen ve kişinin belleği bilgi depolamadığı takdirde beyne elektrot gönderen bir yapay zeka teknolojisi kullandı. Araştırmaya hastalığın ilaçla kontrol edilmediği rutin tedavinin bir parçası olarak daha önce beyinlerine elektrod yerleştirilen 25 epilepsi hastası katıldı.

Katılımcılara bir hafıza testi uygulanırken, bilim insanları her bir katılımcının kelimeleri hatırlama sürecinde katılımcıların beyin aktivitelerini gözlemledi.

Araştırma yazısında, “Bellek aksamaları genellikle etkisiz kodlamanın bir sonucu olarak gerçekleşirken, kişi için oldukça rahatsız edici olabiliyor. Hafıza işleyişini geliştirmeye yönelik olan bu yaklaşım, beyin aktivitesinin elektrik uyarımla doğrudan uyarlanmasıdır.” dedi.

Derin beyin uyarımı on yıllardır parkinson ve epilepsi hastalıklarının tedavisinde kullanılırken, bu çalışmayla ilk kez elektrik şoklarının alzheimer ve hafıza kaybı hastalıklarının tedavisinde kullanılıp kullanılmayacağı inceleniyor.
Total
0
Shares
Önceki
Ünlü Markaların Logo Evrimi
Ünlü Markaların Logo Evrimi

Ünlü Markaların Logo Evrimi

Bu içerik ilk olarak 29 Şubat 2020 tarihinde yayınlandı

Sonraki
Akıllı Telefonlar Yokken Tuvalette Ne Yapıyorduk?
Akıllı Telefonlar Yokken Tuvalette Ne Yapıyorduk?

Akıllı Telefonlar Yokken Tuvalette Ne Yapıyorduk?

Bu içerik ilk olarak 2 Mart 2020 tarihinde yayınlandı

Bunları da Beğenebilirsin