Nasa

NASA Çalışması: Ay’a Düşen Astronotlar

Apollo 15 ekibinin başına gelen ilginç olay.

Apollo 11’in aya inişinin 50. yıl dönümünde, NASA astronotlarının yürüyüş görüntüleri ve videoları esas alınarak ay yüzeyinde incelikle deneyler yapılıyor. Bununla birlikte, bu ay yürüyüşlerinin her zaman sorunsuz geçmediğini hatırlamak önemlidir, çünkü uzay ajansından gelen bir arşiv videosu, düşen astronotları video şeklinde gösteriyor.

Bu düşüşler, düşük yer çekimi ortamında ağır bir uzay giysisi giymenin zorluğu ve ay yüzeyinde dolaşmak için çok farklı bir deneyimin olması gerektiği göz önüne alındığında şaşırtıcı gelmiyor.

Ayda astronotların kütlelerinin Dünya’daki ile aynı olduğunu biliyoruz. Bu yüzden Ay’a daha az ağırlık verirken hareket ettikçe kontrollerini sağlayamamalarını anlayabiliriz. Ayrıca gezinmek için kolay bir arazi değil. Yer çekimi kuvvetlerine alışmış bir insan için değil. 

Nasa Çalışması: Ay’a Düşen Astronotlar

NASA Astronotlarla İlgili Rapor Hazırladı

Videolar mizahi olsa da, NASA için bilimsel değere sahip olan bu videolar araştırmacıların ay yer çekimini ve insanların bu ortamlarda nasıl hareket ettiklerini incelemelerini sağlıyor. Bazı incelemeler sonucunda NASA, bir astronotun düştüğü anın bilgisini içeren Apollo ay yürüyüşleri hakkında birkaç rapor hazırladı.

Raporlardan birinde Apollo 15’in ay görüntüleri sırasında astronotların anlık olarak dengesini kaybettikleri ve hatta bazen düştükleri durumlar vardı. NASA, “Bu incelemelerin amacı, bu tür düşüşlerin özelliklerini öğrenmek ve bunların ortaya çıkış nedenlerini belirlemektir.” açıklamasını yapıyordu.

Bu raporun yazarları, Apollo 15 astronotlarının yaşadıkları bir olayı ayrıntılı olarak anlatıyorlar.

“Pilot David Scott (Ayda yürüyen 7. kişi) ve pilot James Irwin, oldukları bölgeyi açıklayan İstasyon 9A’dalar ve Scott fotoğraf çekiyordu. Scott, kameranın okunmasını sağladığı ve alanın açıklamasını özetlediği için yeni bir alana doğru hareket etmeye başlamıştı. Bir grup kaya parçasının etrafında adım atıyor ve sonra sağ ayağı küçük bir depresyona giriyor ve dengesini kaybetmeye başlıyordu. Sol ayağı ile adım atarken, küçük bir kayadan kayıyor ve gevşek yüzey toprağında kaymaya devam etmişti. Ayaklarını ağırlık merkezinin altına geri çekmeye çalışırken, Scott ileri doğru hızını arttırdı. Daha sonra iki elinden destek alarak düştü ve sol tarafına doğru sırtından yuvarlandı. Sonrası ise kameranın görüntü açısı dışında kalmıştı.”

NASA raporlar sonucunda da, “ayaklar gevşek toprakta kaymış” ve “başlamak için dengesiz bir konumda hareket edilmiş” gibi ana nedenleri dikkatle belirlediğini açıklıyor.
Total
0
Shares
Önceki
Popüler Kültürdeki En Kompleks Kötü Adamlar
Michael Corleone

Popüler Kültürdeki En Kompleks Kötü Adamlar

Bu içerik ilk olarak 5 Şubat 2020 tarihinde yayınlandı

Sonraki
Stonewall Ayaklanmaları: Tarihteki İlk LGBT Onur Yürüyüşü
Stonewall Ayaklanmaları: Tarihteki İlk LGBTİ Onur Yürüyüşü

Stonewall Ayaklanmaları: Tarihteki İlk LGBT Onur Yürüyüşü

Bu içerik ilk olarak 6 Şubat 2020 tarihinde yayınlandı

Bunları da Beğenebilirsin