1. Bilim

Uygulama Geliştirmeyi Kolaylaştıran Google Flutter Duyuruldu

Google, hem Android hem de iOS uygulamalarının kolayca geliştirilebileceği Flutter platformunu tanıttı. Açık kaynak olan Google Flutter sayesinde farklı platformlarda uygulama geliştirmek ve tasarlamak çok daha kolay bir hal alacak. Flutter beta sürümüyle birlikte ilk test uygulamaları da geliştirilmeye başladı.

Google Flutter tanıtıldı

Google, yeni açık kaynak geliştirme platformunu tanıttı. Flutter adını taşıyan platform sayesinde kod yazmadan uygulama tasarlayabilirsiniz.  Uygulamalar, Android Materyal ve iOS Cupertino tasarım anlayışlarına uygun olarak hızlıca tasarlanabiliyor.

Sistem her iki platform için de temel bir motor üzerinde çalışıyor. ‘Flutter Render Motoru’ adı verilen bu motor sayesinde ‘native’ uygulamalar tasarlanabiliyor. Hem Android hem de iOS platformlarında tasarlanabilen uygulamalar, sadece Flutter tarafından desteklenen işlevleri yerine getirebiliyor.

Motorun Android’de çalışabilmesi için en az 6.7 MB büyüklüğünde bir alana ihtiyaç duyuluyor. Bu nedenle platform üzerinde oluşturduğunuz bütün Android uygulamalar, 6.7 MB’ın üzerinde dosya büyüklüğüne sahip olacak. iOS’deki minimum boyut ise henüz bilinmiyor.

Yayınlanan videoyla geliştirme ve -özellikle de- tasarım işlemlerinin nasıl yapıldığı anlatılmış. 2 boyutlu ve 3 boyutlu animasyon ve ekranlarla çalışebileceğiniz Flutter, şu anda ilk beta sürümüyle kullanıma sunulmuş durumda.

 

Kaynak: shiftdelete