Uygulama Geliştirmeyi Kolaylaştıran Google Flutter Duyuruldu

Uygulama Geliştirmeyi Kolaylaştıran Google Flutter Duyuruldu

Mobil yazılımcılık artık çok daha kolay olacak.

Google, hem Android hem de iOS uygulamalarının kolayca geliştirilebileceği Flutter platformunu tanıttı. Açık kaynak olan Google Flutter sayesinde farklı platformlarda uygulama geliştirmek ve tasarlamak çok daha kolay bir hal alacak. Flutter beta sürümüyle birlikte ilk test uygulamaları da geliştirilmeye başladı.

Google Flutter Tanıtıldı

Google, yeni açık kaynak geliştirme platformunu tanıttı. Flutter adını taşıyan platform sayesinde kod yazmadan uygulama tasarlayabilirsiniz.  Uygulamalar, Android Materyal ve iOS Cupertino tasarım anlayışlarına uygun olarak hızlıca tasarlanabiliyor.

Sistem her iki platform için de temel bir motor üzerinde çalışıyor. ‘Flutter Render Motoru’ adı verilen bu motor sayesinde ‘native’ uygulamalar tasarlanabiliyor. Hem Android hem de iOS platformlarında tasarlanabilen uygulamalar, sadece Flutter tarafından desteklenen işlevleri yerine getirebiliyor.

Motorun Android’de çalışabilmesi için en az 6.7 MB büyüklüğünde bir alana ihtiyaç duyuluyor. Bu nedenle platform üzerinde oluşturduğunuz bütün Android uygulamalar, 6.7 MB’ın üzerinde dosya büyüklüğüne sahip olacak. iOS’deki minimum boyut ise henüz bilinmiyor.

Yayınlanan videoyla geliştirme ve -özellikle de- tasarım işlemlerinin nasıl yapıldığı anlatılmış. 2 boyutlu ve 3 boyutlu animasyon ve ekranlarla çalışebileceğiniz Flutter, şu anda ilk beta sürümüyle kullanıma sunulmuş durumda.
Total
0
Shares
Önceki
Ay’da Beklenen Çok Daha Fazla Su Var
Ay’da Beklenen Çok Daha Fazla Su Var!

Ay’da Beklenen Çok Daha Fazla Su Var

Bu ne anlama geliyor?

Sonraki
Mutlaka İzlemeniz Gereken 2018’in En İyi Belgeselleri
2018’in En İyi Belgeselleri

Mutlaka İzlemeniz Gereken 2018’in En İyi Belgeselleri

Dizilerin kurgu dünyalarından sıkılanlar için gerçeği yüzümüze çarpan, mutlaka

Bunları da Beğenebilirsin