Recomposte

Ölüm Sonrası Hızlı ve Doğal Çürüme İmkanı: Recomposte

Çevreci bir çözüm.

Amerikalı mimarlık şirketi Olson Kundig Architects ve Katrina Spade’nin ortak projesi Recomposte, ölüm sonrası insan bedeninin doğal çürüme sürecini hızlandırarak, sürdürülebilir alternatif bir seçenek sunuyor.

Şirket, insan vücudunun organik gübreye dönüştürüleceği tesisi Seattle kentinde kurmayı planlıyor. Ölen insanların gömülmesine veya yakılmasına alternatif, çevreci bir çözüm sunmak üzere kurulan şirket bin 719 metrekarelik bir alanda hizmet verecek.

Recomposte adı verilen projenin adı, insan kompostosunu yasallaştıran ilk ABD eyaletinin Washington olmasının ardından seçildi. Yapımının 3 yıl sürmesi beklenen tesis tamamlandığında ölüm sonrası doğal çürümeyi öneren ilk tesis olacak.

Recomposte

Çevreci Bir Çözüm: Recomposte

Şirket doğal çürümenin diğer seçeneklere oranla daha çevreci ve sürdürülebilir olduğunu belirtiyor. Süreç insan vücudunun besin bakımından zengin bir toprakla kaplı küpün içine yerleştirilmesiyle başlıyor. Yakılma işlemine göre sekizde bir oranında daha az enerji sarf eden yöntemle yaklaşık bir ton karbondioksit tasarrufu sağlanıyor. Gömülmeye göre ise daha az alan kullanılıyor. Doğal çürüme gerçekleştikten sonra kalıntılar toprak gübrelemek için kullanılabiliyor.

Recomposte
Recomposte Dönüşüm Şeması

Hareketli şekilde tasarlanan tabut ve kabinlerle, ölüler kolayca taşınabiliyor. Toplamda 75 kabinin bulunduğu tesiste, bedenlerin dönüşümü yaklaşık 30 gün içerisinde tamamen gerçekleşiyor. Dönüşüm kemikler ve dişler dahil olmak üzere bütünsel gerçekleştiriliyor. Sistemle, termolifik (ısıyı seven) mikropların cesedi hızlı bir şekilde parçalamasına olanak sağlanıyor. Ayrışmanın tamamen gerçekleşmesi için işlem sırasında malzemeler karıştırılıyor. Bahse konu canlıların gelişmesi için karbon, azot, oksijen ve nem oranı kontrol ediliyor.

Tesiste yeniden oluşturma kabinlerinin yanı sıra ritüel toplantılar için de alanlar bulunacak. Yetkililer, mekanı ölüm ve yaşamın kutsanmasıyla ilgili doğrudan ve katılımcı bir deneyim sunmaya yarayan bir platform olarak tanımlıyor.

Ölüm Sonrası Hızlı ve Doğal Çürüme İmkanı: Recomposte 1

Dönüşüm sonrasında cesetten elde edilen toprağı almak istemeyenler için gübre bazlı toprak bağışlama seçeneği de bulunacak. Recomposte, kar amacı gütmeyen bir örgütün tam olarak 700 dönümlük alanında bu gübreleri değerlendirecek. Gübreli toprak eskiden yeşillikler içinde olan arazinin yeniden orman haline gelmesini sağlayacak.
Total
0
Shares
Önceki
Cin Ali Serisinin Yaratıcısı: Rasim Kaygusuz
Cin Ali Serisinin Yaratıcısı: Rasim Kaygusuz

Cin Ali Serisinin Yaratıcısı: Rasim Kaygusuz

Bir dönemin çocukları bu seriyle büyüdü

Sonraki
Gerçek Bir Arkadaşlık Hikayesi: Manja Mwaura ve Patrick Hinga
Manja Mwaura ve Patrick Hinga

Gerçek Bir Arkadaşlık Hikayesi: Manja Mwaura ve Patrick Hinga

Bu içerik ilk olarak 20 Ocak 2020 tarihinde yayınlandı

Bunları da Beğenebilirsin