1. Pop-Kültür

#metoo Trendi: Hollywood’u Sarsan Cinsel Taciz İddialarına Karşı Bir Kampanya

Geçtiğimiz günlerde Oscar ödüllü ünlü yapımcı, Weinstein Company  eşbaşkanı Harvey Weinstein’a son 30 yıl  içerisinde aralarında tanınmış oyuncuların da bulunduğu çok sayıda kadın tarafından cinsel taciz  suçlaması yöneltilmişti. #metoo etiketiyle kampanya başlatıldı.

Weinstein’a cinsel taciz suçlaması yönelten isimler arasında ünlü oyuncular Ashley Judd ve Rose McGowan da bulunuyor.

#metoo Trendi: Hollywood'u Sarsan Cinsel Taciz İddialarına Karşı Bir Kampanya 1
İddiaların odağındaki Harvey Weinstein / Fotoğraf: Getty Images – #metoo

New  York Times’ın haberine göre, Judd, yaklaşık 20 yıl kadar önce Weinstein  tarafından yeni projeleri görüşmek üzere Beverly Hills’teki lüks bir  otele davet edilip, taciz edilmiş.

Taciz iddialarının ortaya  çıkmasıyla Weinstein’ın iki eski asistanı ile İtalyan bir manken de  benzer suçlamalar yöneltti. Yapım şirketinin eski çalışanlarından Lauren O’Connor da Weinstein’ın sahibi olduğu şirketlerde “kadınlar için zehirli bir ortam” yarattığını söyledi.

#metoo Trendi: Hollywood'u Sarsan Cinsel Taciz İddialarına Karşı Bir Kampanya 2
Soldan Sırasıyla: Gwyneth Paltrow, Harvey Weinstein, Angelina Jolie – #metoo

Ünlü oyuncular Gwyneth Paltrow, Angelina Jolie ve Cara Delevingne de ABD’li Hollywood filmleri yapımcısı Harvey  Weinstein’in tacize uğradığına iddia etti.

30 binden fazla kadın kampanyaya destek verdi

Tüm bu iddialar  üzerine, Amerikalı aktris Alyssa Milano bir ekran görüntüsü paylaştı ve  insanların #metoo (ben de) hastagiyle cevaplamasını istedi. Kampanya  kısa sürede yoğun ilgi gördü.