Avrupa’nın İlk Sualtı Restoranı: Under

Avrupa’nın İlk Sualtı Restoranı: Under

Müşterilerin hem karnı hem de gözü doyacak.

Norveç‘in ücra bir köyünde Avrupa‘nın ilk dünyanın en büyük su altı restoranı Under açılıyor.

Snøhetta adlı bir mimarlık şirketi tarafından batık bir periskopu andıracak şekilde tasarlanan 495 metrekarelik restoran Båly köyünde yer alıyor. Restoranın ön cephesinde, ziyaretçilere deniz yaşamının manzarasını sunan devasa bir panoramik pencere var.

Norveç‘in güney kıyısında 40 kişilik kapasiteye sahip olan ve deniz araştırma merkezi olarak da kullanılacak olan bina, Avrupa‘nın ilk sualtı restoranı olma özelliğini taşıyor.

Avrupa’nın İlk Sualtı Restoranı: Under

Avrupa’nın İlk Sualtı Restoranı: Under

Under mümkün olduğunca basit olacak şekilde tasarlandı. Uzunluğu 34 metre olan monolitik bir beton tüp şeklindedir. Duvarlar hafif kavisli ve yarım metre kalınlığında olup, dalga ve su basıncı kuvvetlerine karşı optimum direnç sağlamaktadır.

Beton, yosun ve yumuşakçaların tutunmasını teşvik etmek için açıkta, engebeli bir dokuda bırakılmıştır. Zamanla bu durum yapay bir midye resifi oluşturarak suyun temizlenmesine yardımcı olacak ve doğal olarak daha fazla deniz canlısını çekecektir.

İç kaplamaların dış cepheyle kontrast oluşturacak şekilde tasarlandığı binanın içinde de devam ederek klostrofobi hissini önleyen sıcak bir atmosfer yaratıyor.

Restoran fuaye ve vestiyer, şampanya barı ve alt kattaki ana restoran olmak üzere üç kattan oluşmaktadır. Bu katlar dev bir merdivenle birbirine bağlanıyor.

Avrupa’nın İlk Sualtı Restoranı: Under

Restoranın odak noktası bina içindeki her seviyeden görülebilen panoramik akrilik penceresi. Pencere 11’e 3 metre boyutlarında ve restoran duvarının uzunluğunu kaplıyor. Büyük bir dikey pencere de şampanya barının bir duvarını delerek restorana kadar uzanıyor ve ziyaretçilere gün ışığını geçirirken deniz seviyesinin manzarasını sunuyor.

Under‘ın mimarisi ve menüsü aracılığıyla halkı denizin biyolojik çeşitliliği hakkında bilgilendirmesi de amaçlanıyor.

Restoran mesai saatleri dışında, deniz biyologlarının balık davranışlarını, özellikle de ışığa verdikleri tepkileri, vahşi balıkları seslerle eğitmenin mümkün olup olmadığını ve ayrıca balıkların farklı mevsimlerde farklı davranıp davranmadıklarını incelemeleri için bir laboratuvar görevi görecek.
Total
0
Shares
Önceki
Kansere İyi Gelen Besinler
Kansere İyi Gelen Besinler 1

Kansere İyi Gelen Besinler

Doğal tıp hayat kurtarabilir

Sonraki
Mutlaka İzlemeniz Gereken 2019’un En İyi Filmleri
Mutlaka İzlemeniz Gereken 2019’un En İyi Filmleri 2

Mutlaka İzlemeniz Gereken 2019’un En İyi Filmleri

Bu içerik ilk olarak 16 Temmuz 2019 tarihinde yayınlandı

Bunları da Beğenebilirsin