Kansere İyi Gelen Besinler 1

Kansere İyi Gelen Besinler

Doğal tıp hayat kurtarabilir.

Kanser, çağımızın en tehlikeli hastalıklarından biri. Bugüne kadar milyonlarca insanın hayatını kaybetmesine neden oldu. Günümüzde gelişen teknoloji ve bilim insanları sayesinde pek çok türü önlenebilir düzeyde. Üstelik kansere iyi gelen besinler de var.

Kansere karşı farkındalık yaratmak ve toplumsal bilinci artırmak, kansere karşı savaşta önemli bir noktada yer alıyor. Bunun için Uluslararası Kanser Kontrol Örgütü (UICC) 2005 yılında ilk kez Dünya Kanser Günü düzenledi. 4 Şubat tüm dünyada Dünya Kanser Günü olarak ilan edildi.

Kansere İyi Gelen Besinler
4 Şubat Dünya Kanser Günü Uluslararası Afişi

Günümüzde oldukça artan kanser görülme sıklığı, yaşam kalitemizi tehdit ediyor. Bilim insanlarına göre doğal besinlerle kanser gelişimini önemli ölçüde engellenebiliyor. İncelenen bazı besinler içerikleri sayesinde kronik hastalıkları önlemede bir hayli başarılı oluyor.

Dünya Kanser Günü sebebiyle kansere iyi gelen besinler listesi hazırladık. Bu besinleri belirli bir miktar ve sıklıkta tüketmek gerektiğini unutmamak gerek tabii.

Brokoli

Kansere İyi Gelen Besinler
Brokoli

Brokoli içinde yüksek oranda bulunan “sülforofan” bileşiği sayesinde anti-kanser besinlerin başında gelir. Özellikle meme kanserine karşı savaşta önemli etkileri var. Yapılan bir çalışmada brokoliyi düzenli tüketenlerin, meme kanseri hücrelerinde %75’e varan ordan büyüklüğünde azalma tespit edilmiştir. Başka bir çalışmada ise brokolinin prostat kanserine olan etkisi incelenmiş ve %50 oranda tümör hacminin küçüldüğü gözlemlenmiştir.

Brokoli, kanser gelişimini engellemek ya da gelişmiş olan kanserin ilerlemesini durdurmak için tüketilmesi gereken besinlerden. Ancak her besinde olduğu gibi dengeli beslenme kurallarının da unutulmaması gerekiyor.

Havuç

Bilim insanlarının havuç üzerinde yaptığı çalışmalar sonucunda, havucun genellikle prostat ve mide kanseri üzerinde olumlu etkilerinin olduğu gözlemlenmiştir. Haftada birkaç kez atıştırmalık olarak ya da yemeklerin içerisine ekleyerek tüketilmesi, mide ve prostat kanserine yakalanma riskinizi azaltacaktır.

Kuru Fasulye

Kansere İyi Gelen Besinler
Kuru Fasulye

İnsan sağlığı için oldukça faydalı olan lifler, kuru fasulyede yüksek miktarda bulunur. Bu sayede bağırsak sağlığı korunur ve kolon kanseri riski azaltılır. Haftada 2 gün kuru baklagil tüketmek ve bunun bir tanesinin de mutlaka kuru fasulye olması tavsiye ediliyor.

Çilek, Yaban Mersini, Ahududu ve Böğürtlen

Kansere İyi Gelen Besinler 2
Berries

Antosiyanin antioksidan maddesi açısından zengin olan bu meyveler pek çok kanser türünü engellemeye yardımcı olur. Özellikle ahududunun ağız ve cilt kanserlerinde, böğürtlenin özafagus kanserinde iyileştirici etkileri bilim insanları tarafından kanıtlanmıştır. Haftada 3-4 kez olmak üzere, bu meyvelerden en az birinin tüketilmesi tavsiye ediliyor.

Tarçın

Kansere İyi Gelen Besinler
Tarçın

Kan şekerini dengelemesiyle ünlü tarçın içindeki anti-inflamatuvar etkisiyle kanser gelişimini de engellemeye yardımcı olur. Özellikle uçucu yağı üzerinde yapılan çalışmalar sonucunda, baş-boyun kanserli hastalarda tümör boyutunu gözler görünür oranda küçülttüğü tespit edilmiştir. Ancak daha fazla bilimsel çalışmaya ihtiyaç duyulmaktadır. Günlük beslenmenize 1-2 çay kaşığı tarçın eklemeniz yararlı olacaktır.

Yağlı Tohumlar (Fındık, Fıstık, Badem, Ceviz)

Kansere İyi Gelen Besinler
Yağlı Tohumlar

Düzenli yağlı tohum tüketiminin kolon ve pankreas kanserine yakalanma riskini azaltmaya yardımcı olduğu, araştırmalarla kanıtlanmıştır. Yer fıstığı ve kajunun içerdiği selenyum sayesinde, düzenli tüketim sonrasında, akciğer kanserine yakalanma riskini azaltır. Günde 1 avuç yağlı tohum tüketimi vücut için oldukça faydalıdır. Yağlı tohumlar kansere iyi gelen besinler arasında.

Zeytinyağı

Kansere İyi Gelen Besinler 3
Zeytinyağı

Zeytinyağı özellikle sindirim sistemi için olumlu etkiler yapar. Mide, pankreas ve kolon kanserlerine karşı koruma sağlar. Zeytinyağı ile ilgili dikkat etmek gereken en önemli nokta, yağ oranı yüksek olması sebebiyle kalori değerinin de oldukça yüksek olması. Bir porsiyonun 1 tatlı kaşığı olduğunu unutmadan tüketilmesi gerekiyor.

Zerdeçal

Kansere İyi Gelen Besinler 4
Zerdeçal

İçeriğindeki curcumin maddesi sayesinde antioksidan ve antikanser özellikleri gösterir. Yapılan çalışmalarda; düzenli olarak, 30 gün boyunca günde 4 gr zerdeçal tüketiminin, kolon kanseri üzerindeki lezyonlarda %40 oranında azalma sağladığı kanıtlanmıştır. Zerdeçal ayrıca akciğer, meme ve prostat kanserlerine de faydalı olarak nitelendiriliyor.

Turunçgiller

Kansere İyi Gelen Besinler 5
Turunçgiller

Portakal, greyfurt gibi meyveler bağışıklık sisteminin güçlendirir. Ayrıca posa içerikleri yüksek olduğu için sindirim sistemini de olumlu etkiler. Bağırsak sağlığı açısından önemli yer tutar. Kolon kanserine yakalanma riskini azaltır. Bir haftada tükettiğiniz meyvelerin 3 porsiyonunu turunçgillerden tercih ederseniz, mide kanserine yakalanma riskiniz %28 oranında azalır. Kontrollü tüketilmesi ve greyfurtun ilaçlarla olan etkileşimi göze alınırsa faydalı olur. Turunçgiller kansere iyi gelen besinler arasında

Domates

Kansere İyi Gelen Besinler
Domates

İçerdiği likopen bileşiği antikanser özelliği taşıyan domates kansere yardımcı sebzelerdendir. Bilim insanlarının yaptığı araştırmalara göre içeriğinde bulunan likopen maddesi sayesinde, çok çeşitli tümör hücrelerinin büyümesini baskılar. Özellikle prostat kanserinde etkili olur.

Domates her şekilde sağlıklıdır. Çiğ olarak da tüketilebilir ancak pişmiş domatesin likopen içeriği daha fazladır. Maksimum fayda için pişirilerek tüketilmesi tavsiye edilir.

Sarımsak

Kansere İyi Gelen Besinler
Sarımsak

Sarımsak içerdiği aktif bileşen allisin sayesinde pek çok kanser türüne karşı savaşta etkili bir sebzedir. Allisin bileşeni kanser hücrelerini öldürmede ya da büyümesini durdurmada oldukça etkilidir. Maksimum fayda sağlamak için günde 4-5 gr çiğ sarımsak tüketmek gerekir.

Keten Tohumu

Kansere İyi Gelen Besinler
Keten Tohumu

Keten tohumu üzerinde yapılan çalışmalarda kanser hücrelerinin küçülmesine yardımcı olduğu görülmüştür. Kadınlarda meme, erkeklerde prostat kanseri üzerinde etkisi bir hayli yüksektir. Bu nedenle günlük beslenmenizde yoğurt ya da yemeklerinize 1 tatlı kaşığı keten tohumu eklemenizde fayda var.

Yağlı Balıklar

Uskumru, somon gibi yağlı balıklar mide ve kolon kanser türlerine yakalanma riskinizi azaltacaktır. Yağlı balıklar sindirim sistemi sağlığı için de oldukça önemlidir. Ayrıca içindeki D vitamini seviyesi sayesinde sadece kanser gelişim riskini değil, diğer tüm hastalıklara yakalanma riskini de azaltma özelliği vardır.
Total
0
Shares
Önceki
Japonya’da Paranın Tanımı Değişiyor: J Coin
Japonya’da Paranın Tanımı Değişiyor: J Coin

Japonya’da Paranın Tanımı Değişiyor: J Coin

Ada ülkesi yine zamanın ötesinde

Sonraki
Avrupa’nın İlk Sualtı Restoranı: Under
Avrupa’nın İlk Sualtı Restoranı: Under

Avrupa’nın İlk Sualtı Restoranı: Under

Müşterilerin hem karnı hem de gözü doyacak

Bunları da Beğenebilirsin