Perşembe, Eylül 29, 2022

Güzel bir gün olsun!

Timur’un Mezarındaki Sır

Emir Timur aslen Moğol’dur. Moğollar Cengiz Han’dan sonra müslümanlaşmış ve Türklerle karışmıştır. Ana...

Bill Gates: 6 Ayda...

"Savaşa hazırlanıyormuş gibi hazırlanmamız gerekiyor. Eğer tarihten öğrendiğimiz bir şey varsa, o da...

Kevin Spacey: Artık Eşcinsel...

House Of Cards dizisinde Frank Underwood karakterini canlandıran ve iki kere Oscar ödülü...

Güneş Sistemi Genişliyor: Yeni...

Güneş Sistemi'nde yeni bir gezegenin varlığına dair kanıtların bulunduğu, NASA tarafından dünyaya duyuruldu....
Ana SayfaPop-KültürAmanvermez Avni: Osmanlı’nın...

Amanvermez Avni: Osmanlı’nın Sherlock Holmes’ü

Google News

Arthur Conan Doyle’un yarattığı Sherlock Holmes karakteri, belki de tüm dünyada en çok bilinen polisiye roman karakteri. Holmes karakteri, daha sonra yazılan birçok polisiye romanını etkiledi, onlara ilham kaynağı oldu. Ebüssüreyya Sami’nin Amanvermez Avni karakteri de bunlardan biri.

Britanyalı hayali dedektif Sherlock Holmes’ün ilk hikayesi Kızıl Dosya, 1887 yılında gazetelerde yayınlandı. Olayları gözlem yoluyla çözmesiyle dikkat çeken karakter, gazetelerde yayınlanmasıyla kısa sürede halk arasında yaygınlaştı. Yüzyıllar süren serüveniyle dünyanın en çok bilinen dedektif karakterlerinden biri olma başarısı gösterdi.

Amanvermez Avni: Osmanlı’nın Sherlock Holmes’ü 1
Sherlock Holmes ve Dr. Watson

Tüm dünyada ilgi görmeye başlayan karakter birçok dile çevrildi. Kendinden sonra yazılan birçok polisiye romanındaki dedektif karaktere ilham verdi. Bunlardan biri de gazeteci kökenli, mizah dergisi yöneticisi Ebüssüreyya Sami’nin Amanvermez Avni karakteriydi.

Amanvermez Avni Nasıl Ortaya Çıktı

Amanvermez Avni: Osmanlı’nın Sherlock Holmes’ü

Ebüssüreyya Sami, Osmanlı döneminde İstanbul’da yaşayan bir gazeteciydi. Arz-u hal, Hayal-ı Cedit gibi haftalık mizah dergilerinde yazarlık yapan Sami birçok kitap yazdı. Kitleler tarafından tanınmasını sağlayan ise 1913-14 yılları arasında yazdığı Amanvermez Avni isimli Osmanlı hafiyesinin maceralarını konu eden hikayelerdi.

Polisiye edebiyatımızda ilklerden olması özelliğiyle önemli bir yer edinen Ebüssüreyya Sami, hikayelerinde İstanbul’u ve özellikle Beyoğlu’nu mekan olarak tercih etti. Dönemin emniyet teşkilatının işleyişine oldukça hakim olan Sami, kaleme aldığı Amanvermez Avni öykülerinde polisiye kurgusu ve yaşadığı döneme ışık tutan detaylarla dikkat çekti.

Toplamda 10 öyküden oluşan Amanvermez Avni serisi, cumhuriyet öncesinde yayınlanan ilk polisiye seri olarak biliniyor. Conan Doyle’un Sherlock Holmes karakterinden esinlenerek yola çıkılmış öykülerde, çağdaş polisiye roman tekniğiyle yerel figürler başarılı bir şekilde kaynaştırıldı. Öyle ki hayali dedektif Avni’nin öyküleri kendinden sonraki Cingöz Recai, Fakabasmaz Zihni gibi karakterleri etkileyecek kadar yerel bir karakter olmayı başardı.

Amanvermez Avni

Amanvermez Avni
Temsili

Avni ve yardımcısı Arif, Beyoğlu’nda bulunan Kazancı Yokuşu’nda yaşar. İkisi de dedektif olan karakterlerden Avni, orijini olan Holmes’a göre daha hareketli soruşturmaların içindedir. Öykülerde bilinmeyenlerin çözümü yerine, Avni’nin suçlularla olan mücadelesi anlatılır. Fazla şanslı bir karakter olması nedeniyle analitik düşünmeye ihtiyaç duymayan Amanvermez Avni, öyle ki tipini beğenmediği bir adamın fotoğrafını gördüğünde katil olduğunu bile iddia eder.

Bir dış fırçasıyla adam öldürmenin 36 yolunu bilen Avni, Emniyet-i Umumiye Müdürlüğü’ne bağlı olarak çalışan bir hafiyedir. Birden fazla dil bilir ve suçlularla giriştiği mücadeleyi kazanmak için kılıktan kılığa girer. Falcı kadından baca temizleyicisine, muhallebiciden fırın işçisine birçok role bürünür. Batı romanlarından öykünse de, batılı karakterler gibi yenilmez değildir. Çoğu kez tuzağa düşürülebilir, hasımları tarafından kolayca alt edilebilir.

Yardımcısı Arif ise, Sherlock Holmes’un yardımcı Dr. Watson karakterinden esinlenerek yaratılmıştır. Ancak Watson gibi bir doktor değil, bazen yalakalığı varacak derecede Avni’ye bağlı olan genç bir hafiye olarak resmedilmiştir. Maceralar sırasında kendi fikirlerini kendine saklayarak haddini bilmesiyle bilinir.

Osmanlı’nın Sherlock Holmes’ü

Amanvermez Avni: Osmanlı’nın Sherlock Holmes’ü

Osmanlı’nın Sherlock Holmes’ü Amanvermez Avni’yi yaratan Ebüssüreyya Sami eserin ortaya çıkışını “Sherlock Holmes, Nick Carter… gibi Batı’nın zabıta yaşamında harikalar yarattığı söylenilen fevkalade zeki kişilere ait öykülerin ne kadar merakla okunduğunu gördükçe Doğu ülkelerinin de bu gibi zekalardan yoksun olmadığını kanıtlayacak belgelerin yayınlanmasını ulusal ve vatani görevlerden sayarım.” diye anlatıyor.

Kanatlı Araba, Kara Katil, Yanmış Adam, Mavi Göz, Boyacı, Körebe, Kamelya’nın Ölümü, İskeletler Arasında, Ölü…

Toplam 10 öyküden oluşan Amanvermez Avni serisi yayınlandığı dönemde oldukça popüler oldu. 2006 yılında Turkuvaz Yayın Evi tarafından tekrar basılarak okuyucuyla yeniden buluştu.

Okumaya devam edin

WD’nin Muazzam Sokak Çizimleri

Atina'da yaşayan Endonezyalı sanatçı sokakları tuval olarak kullanıyor. Wild Drawing yani Vahşi Çizim anlamına gelen kelimenin kısaltması olan WD adını kullanan sanatçı, göz alıcı sokak çizimleriyle renklendiriyor. WD, modern metropollerin sokaklarında, boş duvarlarında yenilikçi kompozisyonlar yaratıyor. Endonezyalı olan sanatçı, şu...

Michael Pederson’ın Sahte Sokak Tabelaları

Sidneyli sanatçı Michael Pederson, küçük sokak tabelarıyla esprili mesajlar veriyor. Şehrin en beklenmedik yerlerinde karşınıza çıkıyor. Pederson, halka açık bir alanda "Lütfen burada bekle. Gelecekteki benliğiniz yakında sizinle buluşacak." tabelasıyla karşınıza çıkabiliyor. Ya da halka açık bir telefon kulübesinin içine...

Julius Neubronner: Fotoğrafçı Güvercinlerin Hikayesi

Geçen yüzyılın başında, havacılığın henüz emekleme döneminde, Julius Neubronner adlı bir Alman yeni bir fikir ortaya attı. Bir güvercin göğsüne bağlanabilecek minyatür bir kamerayla havadan fotoğraflar çekebilirdi. Julius Neubronner, Frankfurt yakınlarındaki memleketi Kronberg'in yakınında bulunan bir sanatoryuma ilaç yollamak için...