Walden Romanı Artık Bilgisayar Oyunu

Bazen tarihe tanıklık ettiğimiz, bazen iç dünyamıza sürekleyici bir yolculuk yaptığımız; bize bambaşka evrenler sunan romanlar, yeri geldi sinema filmi oldu, yeri geldi resmedildi. Ancak edebi bir metni oyun olarak sanırım ilk kez görüyoruz. Henry D. Thoreau’nun Walden romanı bilgisayar oyunu olarak uyarlandı.

Sivil itaatsizlik anlayışının öncülerinden olan Amerikalı yazar, filozof ve şair Walden Gölü kıyısında, şehirden ve modern hayattan kopuk bir biçimde geçirdiği yıllara ait deneyimlerini okurlarıyla paylaştığı roman Walden; yalnızlığı ve doğanın içindeki insanın yaşamını konu ediniyor.

Walden, Henry D. Thoreau
Walden, Henry D. Thoreau

Yalnızca doğanın nimetlerinden ve kişinin kendi emeğinden faydalanarak yaşayacağı bir dünya düzeni tasarlayan Thoreau aynı zamanda tasarladığı düzenin ilk uygulayıcısı olması da ilgi çekici bir nokta. İflah olmaz bir münzevi olan Thoreau ile Walden Gölü kıyısında geçirdiğimiz saatler düşünce dünyanızda yepyeni kapılar açmışken, şimdi de karşımıza oyun olarak çıkıyor.

Uzmanların dünyanın en çetin oyunlarından biri olduğunu düşündüğü Walden: şiddet, savaş ya da rekabet gibi konuları değil Throeau’nun Massachusetts’teki inziva hayatını konu alıyor. Oyuncuların kazanmak için ok toplaması, göle ağ atması ya da günlüklerine notlar alması gerekiyor.

Walden Oyunu
Oyun İçi Görüntü

New York Times’ın haberine göre oyun tam anlamıyla sadelik içeriyor ama geliştirilmesi kolay olmamış, üzerinde on yıl çalışılmış. Oyunun tasarımcısı Tracy J. Fullerton, doğa ile aceleci kültürümüzü bir araya getirmek amacıyla bu oyunu geliştirmiş. Amaç rekabete girmek değil, yaşam ve iş dengesini sağlamak.

Buradan satın alabileceğiniz oyunun ücreti 19 dolar civarında.

You may also like