Agorafobi Hastası Korkularını Yendi Dünyayı Gezdi: Jacqui Kenny

Açık alan korkusu olan Yeni Zelandalı Jacqui Kenny dünyayı dolaşmak istiyordu. Ancak sokağa çıkarken bile birçok sıkıntı yaşıyordu. Nasıl olacak da dünyayı dolaşacaktı. Derken Google Street View‘u keşfetti ve dünya üzerinde bir çok yeri dolaşmaya başladı.

Aklına agorafobi ile mücadele fikri geldi. Google’ın bu özelliği ile korkular yenilebilir miydi? Kenny internet üzerinden keşfettiği yerleri kaydediyordu. Daha sonraları Google bu fotoğrafları basarak sergi açmasına izin verdi. The Agoraphobic Traveller adında bir sergi açtı. Bu oluşumdan gelecek gelir ise Beyin ve Davranış Araştırma Vakfı’na iletiliyor ve böylelikle bu tip sıkıntıları çeken hastalara destek olunuyor. Kenny internet sitesinde şu ifadelere yer veriyor:

Agorafobi ve kaygı, seyahat etme kabiliyetimi sınırlıyor, bu yüzden dünyayı görmenin başka bir yolu buldum. Google Street View’un yaratıcılık olanaklarına şaşırtıcı ve benzersiz bir sığınak buldum. Moğolistan, Senegal ve Şili gibi uzak ülkelere gitmek için Google Haritalar’ı tıklamaya başladım. Uzak kasabalar ve tozlu manzara, canlı mimari taşlar ve anonim insanlar buldum. Sihirli alemlerini yakalamak ve korumak için ekran görüntüleri aldım. Şimdi, sınırlı bir süre için, Google bana bir dizi sınırlı sayıdaki baskıyı satma iznini verdi. Her bir baskı 10 sterline satılıyor ve paralar Beyin ve Davranış Araştırma Vakfı’na iletiliyor.

Sizler için Kenny’nin kaydettiği bazı fotoğrafları derledik.

Jacqui Kenny
Jacqui Kenny

Zeen Social Icons