Cumartesi, Ekim 1, 2022

Güzel bir gün olsun!

Harry Potter 20. Yılında...

Scholastic Yayınevi, J.K. Rowling‘in dünya çapında büyük hayran kitlesi edinen Harry Potter serisinin...

Öncesi Sonrasıyla 10+ İnanılmaz...

Bir insan 6 yılda ne kadar değişebilir? İnanması güç dönüşüm örneklerini, #2012vs2018 hashtagiyle...

Oscar Gecesinin Tadını Çıkarmak...

Dünyanın en prestijli sinema ödülü Oscar 2020'e çok az bir süre kaldı. Bu...

House Of Cards Bitti!...

House of Cards dizisi yaşanan olaylardan sonra yayın hayatına devam etmeme kararı aldı. Geçtiğimiz...
Ana SayfaGeçmişCIA İddiası: Adolf...

CIA İddiası: Adolf Hitler Ölmedi

Google News

II. Dünya Savaşı‘nda büyük bir katliama yol açan Naziler ve Adolf Hitler hakkındaki komplo teorileri hala devam ediyor.

Yahudi Katliamı‘nın sorumlusu Naziler‘in üst yönetimindeki bir çok ismin Almanya‘dan Güney Amerika ülkelerine kaçtığı biliniyor. Bunun üzerine de çeşitli teoriler ortaya atılıyor ki bunlardan bir tanesi oldukça ilgin.

Bu son iddia, gizliliği 1990 yılında CIA tarafından kaldırılan belgeleri inceleyen, gazeteci Jose Cardenas tarafından, belgeleri tweetlemesiyle ortaya çıktı. İddiayı ortaya atan eski bir SS subayı Phllip Citroen‘di.

1954 yılında CIA ajanlarıyla irtibata geçen eski SS subayı, Kolombiya‘nın başkenti Bogota‘da bulunan Tunja kasabasında yaşayan eski Nazilerden birinin Adolf Hitler olduğunu söylüyor. Ayrıca Citroen, çalışıtğı demiryolundaki işi dolayısıyla bu kasabaya sürekli gititğini ve burada Hitler‘e çok benzeyen kişiyle tanıştırıldığını söylüyor.

Adolf Hitler Ölmedi Mi

Adolf Hitler Ölmedi Mi?

Aynı zamanda bu SS subayı, kanıt olarak sunmak için, bu kişiyle olan fotoğrafını da CIA ajanlarıyla paylaşmış. Yanındaki kişinin adı resmin arkasında Adolf Schuttlemayer olarak geçiyor.

Ancak SS subayı bu kadar çaba sarf etmesine rağmen, CIA Citroen’i ciddiye almamış.

Bir CIA belgesinde “Citroen bu kişiye Residencies Coloniales (Kolonyal Konutlar) diye bir yerde rastladığını söylüyor. Burası, kaynağa göre eski Alman Nazileriyle dolu bir yer” deniyor.

Adolf Hitler Ölmedi Mi

CIA ajanları bu iddiayı ciddiye almasa da resmi olmayan bir yazı ile durumu üstlerine bildiriyorlar. Fakat bir yıl sonra, yani 1955 yılında aynı ihbar Cimelody-3 kod adıyla başka bir kişi tarafından ortaya çıkıyor. O sırada KNSM Hollanda Kraliyet Taşımacılık Şirketi‘nde çalışan Citroen‘in Venezuela‘da yaşadığını ve Kolombiya‘da yaklaşık ayda bir yaptığı ziyaretlerde Hitler‘le görüştüğünü de doğruluyor.

Adolf Hitler Ölmedi Mi

Ancak Cimelody, Hitler‘e çok benzeyen bu kişinin 1955 yılının Ocak ayında Kolombiya‘dan ayrıldığını ve Arjantin‘e kaçtığı, artık nerede yaşadığını bilmediğini söylüyor. CIA durumu biraz daha ciddiye alıyor ve resmi bir yazıyla durumu üstlerine bildiriyor. Bunun üzerine de Bogota bürosundan yanıt geliyor.

“Hissiyatımız, bu konunun araştırılmasının çok büyük çaba gerektireceği ama somut herhangi bir şey bulabilme ihtimalinin çok küçük olduğu yönündedir. Bu nedenle konunun kapatılmasını öneriyoruz.”

Hitler‘in ölüm şekli bir çok tarihçi tarafından ortak bir paydada kabul edilse de bu konuda bir çok komplo teorisi var. Bunlardan en önemlisi de Adolf Hitler‘in ölene kadar Arjantin‘de yaşadığı.

Adolf Hitler Ölmedi Mi

Aralarında Hitler kadrosunun önde gelen Josef Mengele, Adolf Eichmann gibi bazı isimleri de bulunmak üzere binlerce Nazi askerinin, II. Dünya Savaşı‘nın kaybedilmesinin ardından Güney Amerika‘ya kaçtığı düşünülüyor.

Bu dönemde bir çok Güney Amerika ülkesinin Nazileri barındırdığı biliniyor ancak, Devlet Başkanı Juan Peron‘un Hitler sempatizanı olarak bilindiği Arjantin‘in en çok Nazi’nin sığındığı Güney Amerika ülkesi olduğu tahmin ediliyor.

Okumaya devam edin

Dünyanın Gözünden Atatürk

Bugüne kadar Atatürk'ü onun bıraktığı Türk gençliğinden, Atatürk'ü görenlerden, öğretmenlerden, siyasetçilerden ve daha bir çok kişiden dinledik. Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü bu kez dünyanın gözünden dinleyelim istedik. Atatürk, uluslar arası anlayış, iş birliği, barış yolunda çaba göstermiş üstün kişi, olağanüstü...

Ağlayan Çocuk Tablosunun Laneti

Sadece Türkiye'de değil, tüm dünyada ciddi bir üne sahip Ağlayan Çocuk Çiko resmi. İtalyan Bruno Amadio tarafından yapılan Çiko, tüm dünyada ticari bir amaç olarak kullanıldı. Hiçbir sanatsal değeri olmayan bu tablo kitlesel tüketim için seri halde üretilmeye başlandı ve...

Dünyadaki En Azılı Katiller

Her toplumda ilgi çeken seri katil hikayelerinin günümüzdeki cazibesi hiçbir zaman dinmiyor. Dünyadaki en azılı katiller ile ilgili seri katil filmlerine, hikayelerine, belgesellerine bir bakın; katilleri insan öldürmeye iten nedenler neler, motive olduğu noktalar neler! Yapılanları anlayabilmek çok güç olsa...