De-Palma, Altman ve Milius gibi başarılı örnekler, biyografi-belgesel türünü son yıllarda küçük çapta bir endüstriye dönüştürdü. Son olarak Amerikan HBO kanalı, sinema dünyasının önemli yönetmenlerinden Steven Spielberg belgeseli için kolları sıvadı.

E.T. , Schindler’s List, Saving Private Ryan, Jaws, Jurassic Park gibi birbirinden başarılı filmlere imza atan yönetmenin çocukluğunu, ailesiyle olan özel yaşamını ve sinema tutkusunu mercek altına alan film Spielberg filmografisine de değinmeden geçmiyor.

HBO'dan Spielberg Belgeseli

Aynı zamanda usta ismin önceki çalışmalarının kamera arkası görüntülerine yer veren belgesel; sinema sektöründen J.J. AbramsCate BlanchettFrancis Ford Coppola, Daniel Craig, Daniel Day-Lewis, Brian de Palma, Laura Dern, Leonardo DiCaprio, Tom Hanks gibi önemli isimleri bir araya getiriyor. Bu sayede ünlü yönetmenin hayatına daha kapsamlı bir açıdan bakmamıza olanak sağlıyor.

HBO’dan Spielberg Belgeseli

Ünlü yönetmene dair dair bilinmeyenleri açığa çıkaran belgesel, 7 Ekim’de HBO’da yayınlanacak. İlk gösterimini ise 5 Ekim’de New York Film Festivali’nde yapacak. Susan Lacy‘nin yönetmenliğini üstlendiği belgeselin fragmanını ise aşağıdan izleyebilirsiniz.