19. Yüzyılın Son Çeyreğindeki En Büyük 5 Devlet

19. Yüzyılın Son Çeyreğindeki En Büyük 5 Devlet

1875 yılında dünyadaki en büyük 5 devlet hangisiydi?

Bugün dünyanın en büyük devletlerini, onların liderlerini, başkentlerini yakından biliyoruz. Birinci sırada Amerika Birleşik Devletleri’ni ardından da Rusya Federasyonu’nu söyleyebiliriz. Peki 1875 yılında dünyadaki en büyük 5 devlet hangisiydi? Sizler için derledik.

19. Yüzyılın Son Çeyreğindeki En Büyük 5 Devlet

Büyük Britanya Krallığı

Büyük Britanya Krallığı

1875 Yılında 6 kıtaya yayılmış olan imparatorluğun 24 milyon kilometrekare toprağı bulunmaktaydı. Başkent Londra ise o zamanlar 3 milyon 900 bin nüfusu ile dünyanın en kalabalık şehri konumunda bulunuyordu. Kraliçe Victoria yönettiği imparatorluk toprak bakımından 1. sırada nüfus olarak ise dünyada 2. sırada yer alıyordu.

Almanya İmparatorluğu

Listede basamakları hızla çıkan bir imparatorluk. Sanayisini hızla geliştirmiş. Silah endüstrisinde köklü devletleri bir anda geride bırakmıştır. Kral 1. Wilhelm’in tahtında oturduğu imparatorluğun başkenti 1 milyon 194 bin nüfusu ile Berlin idi. Berlin o dönem dünyanın 6. Büyük şehri konumundaydı. Bu gelişmekte olan imparatorluğun tek dezavantajı sadece Avrupa Kıtasında toprağının bulunmasıydı.

Rusya İmparatorluğu

Küçük bir knezlik durumundayken başarılı politikalarla güçlenen Rusya artık Kırım’da ve Balkanlarda söz sahibi konumundaydı. Asya ve Avrupa olmak üzere 2 kıtada uzanan imparatorluğun başkenti 830 bin nüfusuyla Sankt Petersburg idi. 1855 doğumlu genç kral 2. Aleksandr 1875 yılında yaklaşık 22 milyon kilometrekare toprağa hakimdi.

Fransa Cumhuriyeti

İlk beşte bulunan tek cumhuriyet olma özelliğini taşıyan Fransa’nın başında o dönemde Mareşal MacMahon bulunuyordu. Devletin toprak büyüklüğü 2 buçuk milyon kilometrekareyken başkent Paris, 2 milyon 200 bin nüfusu ile dünyanın en büyük 2. Şehri konumundaydı. Devletin 6 kıtada toprağı bulunuyordu.

Osmanlı İmparatorluğu

Ve bizim devlet. Osmanlılar, Rusya ve Almanya’nın yükselmesiyle listede 5. Sıraya kadar gerilemişti. Ancak impratorluğun hala 3 kıtada toprağı bulunmaktaydı…İmparator-Halife Sultan Abdülaziz yaklaşık 12 milyon kilometrekareye hükmederken başkent İstanbul, 1 milyon 200 bin nüfusu ile dünyanın 5. Kalabalık şehriydi.
Total
0
Shares
Sonraki
HBO’dan Spielberg Belgeseli
HBO'dan Spielberg Belgeseli

HBO’dan Spielberg Belgeseli

Yönetmenin çocukluğu, ailesiyle olan özel yaşamı ve sinema tutkusu

Bunları da Beğenebilirsin