Perşembe, Eylül 29, 2022

Güzel bir gün olsun!

2018 BAFTA Ödülleri Sahiplerini...

İngiliz Film ve Televizyon Sanatları Akademisi (BAFTA 2018) ödüllerinin bu yılki sahipleri belli...

Harry Potter 20. Yılında...

Scholastic Yayınevi, J.K. Rowling‘in dünya çapında büyük hayran kitlesi edinen Harry Potter serisinin...

Koronavirüs (Covid-19) Salgını: Doğru...

İlk kez Aralık ayında Çin'in Hubei eyaletine bağlı Vuhan kentinde ortaya çıkan Koronavirüs...

Edebiyat Severlere Özel: Alternatif...

Edebiyat dergilerinden Notos, Alternatif 100 Temel Eser listeledi. İki ayda bir çıkarılan dergi,...
Ana SayfaGeçmiş19. Yüzyılın Son...

19. Yüzyılın Son Çeyreğindeki En Büyük 5 Devlet

Google News

Bugün dünyanın en büyük devletlerini, onların liderlerini, başkentlerini yakından biliyoruz…Birinci sırada Amerika’yı ardından da Rusya’yı söyleyebiliriz. Peki 1875 yılında dünyadaki en büyük 5 devlet hangisiydi? Sizler için derledik.

19. Yüzyılın Son Çeyreğindeki En Büyük 5 Devlet

1. Büyük Britanya Krallığı

Büyük Britanya Krallığı

1875 Yılında 6 kıtaya yayılmış olan imparatorluğun 24 milyon kilometrekare toprağı bulunmaktaydı. Başkent Londra’da ise o zamanlar 3 milyon 900 bin nüfusu ile dünyanın en kalabalık şehri konumunda bulunuyordu. Kraliçe Victoria yönettiği imparatorluk toprak bakımından 1. Sırada nüfus olarak ise dünyada 2. Sırada yer alıyordu.

2. Almanya İmparatorluğu

Listede basamakları hızla çıkan bir imparatorluk. Sanayisini hızla geliştirmiş. Silah endüstrisinde köklü devletleri bir anda geride bırakmıştır. Kral 1. Wilhelm’in tahtında oturduğu imparatorluğun başkenti 1 milyon 194 bin nüfusu ile Berlin idi. Berlin o dönem dünyanın 6. Büyük şehri konumundaydı. Bu gelişmekte olan imparatorluğun tek dezavantajı sadece Avrupa Kıtasında toprağının bulunmasıydı.

3. Rusya İmparatorluğu

Küçük bir knezlik durumundayken başarılı politikalarla güçlenen Rusya artık Kırım’da ve Balkanlarda söz sahibi konumundaydı. Asya ve Avrupa olmak üzere 2 kıtada uzanan imparatorluğun başkenti 830 bin nüfusuyla Sankt Petersburg idi. 1855 doğumlu genç kral 2. Aleksandr 1875 yılında yaklaşık 22 milyon kilometrekare toprağa hakimdi.

4. Fransa Cumhuriyeti

İlk beşte bulunan tek cumhuriyet olma özelliğini taşıyan Fransa’nın başında o dönemde Mareşal MacMahon bulunuyordu. Devletin toprak büyüklüğü 2 buçuk milyon kilometrekareyken başkent Paris, 2 milyon 200 bin nüfusu ile dünyanın en büyük 2. Şehri konumundaydı. Devletin 6 kıtada toprağı bulunuyordu.

5. Osmanlı İmparatorluğu

Ve bizim devlet. Osmanlılar, Rusya ve Almanya’nın yükselmesiyle listede 5. Sıraya kadar gerilemişti. Ancak impratorluğun hala 3 kıtada toprağı bulunmaktaydı…İmparator-Halife Sultan Abdülaziz yaklaşık 12 milyon kilometrekareye hükmederken başkent İstanbul, 1 milyon 200 bin nüfusu ile dünyanın 5. Kalabalık şehriydi.

Okumaya devam edin

Katip Hüsnü: Cumhurbaşkanlığı Forsu’nu Tasarlayan Adam

Cumhuriyet`in ilk yıllarında, Atatürk bir devlet başkanını ağırlayacaktır. Resmi törenler için her şey hazırdır. Ancak bir ayrıntı son anda fark edilir; konuk devletin görevlileri devlet başkanlarını temsil eden bir flama hazırlamışlar ancak biz de buna mukabil bir sembol olmadığı...

Timur’un Mezarındaki Sır

Emir Timur aslen Moğol’dur. Moğollar Cengiz Han’dan sonra müslümanlaşmış ve Türklerle karışmıştır. Ana dili Türkçeydi. Kendisi 1366 yılında bugünki Özbekistan sınırlarında bulunan Şehr-i-Sebz'de doğdu. Gençliğinde bir savaş sırasında attan düşerek sağ ayağı sakat kalmış, sağ elinin iki küçük parmağı kopmuştur....

İngilizlerin İlgisini Çeken Osmanlı Eseri: Şahi

Fatih Sultan Mehmed çizimlerini bizzat kendisinin yaptığı devrin en büyük topunu evvelce Bizans hizmetinde bulunan Urbain isimli bir Macar yahut Ulah mühendisine, döktürmüştü. Şahi adı verilen topun Edirne’de dökülmesinde Mimar Muslihiddin Ağa, Saruca Paşa ve Urbain beraber çalışmışlardı. Üç ayda...