Perşembe, Eylül 29, 2022

Güzel bir gün olsun!

Cumhuriyet Nasıl İlan Edildi?

Anafartalar komutanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşlarının yapmış olduğu mücadele sonucu ortaya...

Doğadaki Hamsterlar En Az...

Yaptıklarıyla hepimizin gönlünü alan hamsterlar, sadece evimizde değil, doğada da yaşıyorlar. Bu şirin...

Geçmişten Günümüze Oscar Protestoları

Oscar Ödülleri yakında sahiplerini bulacak. Sinemanın en prestijli ödülleri tarihi boyunca yer yer...

Hayatın Kadrajından Objektife Yansıyan...

Achmad Zulkarnain... 24 yıl önce Endonezya'da elleri ve bacakları olmadan doğdu. Zulkarnain, bir...
Ana SayfaDoğaFotoğrafçılar Vahşi Yaşam...

Fotoğrafçılar Vahşi Yaşam Suçlarına Karşı

Google News

Fotoğrafçılar vahşi yaşam suçlarına karşı… Bu isim, yaşa dışı yaban hayat ticaretine karşı dünyaca ünlü fotoğrafçıların birleşip oluşturduğu projenin ismi.

Yaban hayatı suçu tıpkı uyuşturucu, silah ve insan kaçakçılığı gibi çok ciddi bir suç aslında. Bir araya gelmiş bu fotoğrafçılar, yasa dışı yaban hayat ticareti suçunu mümkün olduğunca yayabilmeyi amaçlıyorlar çünkü dünyanın çok az bir kesimi bu suçun farkında.

Fotoğrafçılar bu projeyle üç şeyi amaçlıyor: Fotoğrafları bir kitapta toplamak, bu kitapları Çin’deki tüketicilerle diyaloğa girebilmek için orada dağıtmak ve vahşi yaşamı korumayı amaçlayan örgütlere bağış toplayabilmek.

Küçük Kız

Fotoğrafçılar Vahşi Yaşam Suçlarına Karşı 1

Zimbabve‘de kurulan ve izinsiz avlanmaya karşı savaşan tamamı kadınlardan oluşan bir ekibin üyesi kadın ve sırtında çocuğu.

Gergedan

Fotoğrafçılar Vahşi Yaşam Suçlarına Karşı 2

Care for Wild Africa gönüllülerinden bir kadın, sırtlanların yaraladığı bir gergedanı rahatlatmaya çalışıyor. Yavru gergedanın annesi kaçak avcılar tarafından katledildi.

Fildişi

Fotoğrafçılar Vahşi Yaşam Suçlarına Karşı 3

2016 yılı. Kenya. Günümüze kadarki en büyük fildişi yakma işlemi. Nairobi Ulusal Parkı‘nda, kaçak avcıların ele geçirip, satmalarına engel olmak için 105 tonluk fildişi ateşe verildi.

Afrika Fili

Fotoğrafçılar Vahşi Yaşam Suçlarına Karşı 4

Afrika fili Loxodonta, Botsvana‘da bulunan bir kampta fotoğraflanıyor. Fil ve onu büyüten seyis arasındaki bağ oldukça güçlü.

Okumaya devam edin

Dünyanın Gözünden Atatürk

Bugüne kadar Atatürk'ü onun bıraktığı Türk gençliğinden, Atatürk'ü görenlerden, öğretmenlerden, siyasetçilerden ve daha bir çok kişiden dinledik. Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü bu kez dünyanın gözünden dinleyelim istedik. Atatürk, uluslar arası anlayış, iş birliği, barış yolunda çaba göstermiş üstün kişi, olağanüstü...

Ağlayan Çocuk Tablosunun Laneti

Sadece Türkiye'de değil, tüm dünyada ciddi bir üne sahip Ağlayan Çocuk Çiko resmi. İtalyan Bruno Amadio tarafından yapılan Çiko, tüm dünyada ticari bir amaç olarak kullanıldı. Hiçbir sanatsal değeri olmayan bu tablo kitlesel tüketim için seri halde üretilmeye başlandı ve...

Dünyadaki En Azılı Katiller

Her toplumda ilgi çeken seri katil hikayelerinin günümüzdeki cazibesi hiçbir zaman dinmiyor. Dünyadaki en azılı katiller ile ilgili seri katil filmlerine, hikayelerine, belgesellerine bir bakın; katilleri insan öldürmeye iten nedenler neler, motive olduğu noktalar neler! Yapılanları anlayabilmek çok güç olsa...