UNESCO Türk Mutfağını Onurlandırdı

İlk kez gastronomi alanında Gaziantep ile UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı’nda yer alan Türkiye, bu kez 3 şehir ile UNESCO listesine girdi.

Başvuruları 2017’de yapılan ve değerlendirmeleri tamamlanan üç şehirden Hatay gastronomi alanında, İstanbul tasarım ve Kütahya zaanat ve halk sanatları alanında UNESCO‘nun Yaratıcı Şehirler Ağı’na dahil oldu. 44 ülkeden 64 şehrin Yaratıcı Şehirler Ağı’nın yeni üyeleri olarak yer aldığı listede Hatay, İstanbul ve Kütahya’nın da eklenmesi ile Türkiye’yi temsil eden şehir sayısı 4 oldu.

UNESCO

Hatay’ı dünyaca ünlü 8 gastronomi şehirlerinden biri olarak seçen UNESCO, yaklaşık 600 çeşit lezzete sahip şehrin bu alandaki başarısını da dünya çapında tescillemiş oldu. Bu kategoride daha önce Gaziantep ile yarışan Hatay ise 2 yıl sonra adını UNESCO listesine yazdırmayı başardı.

2004 yılında başlayan ağ sistemine her ülkeden yalnızca 3 şehir dahil oluyor. Bu yıl ise listeye 19 yeni şehir eklendi. 2004’ten bu yana dünya genelinde dahil olan şehirler sayısı ise 180’ne ulaştı.

You may also like