1. İnsan

Tuana Ekin Şahin: Notalarla Hayat Kurtarmak

Tuana Ekin Şahin, henüz 11 yaşında ama binlerce insana çok büyük bir ders veriyor. Tuana İstiklal Caddesi‘nde gördüğümüz sokak sanatçılarından sadece biri ve o bunu sokak hayvanları için yapıyor.

Yaşından çok daha büyük bir yüreğe sahip Tuana, sanatını icra ederken topladığı paraları sokak hayvanları için harcıyor. Sokak hayvanları için topladığı paralarla kedi evi yaptıran Tuana, projesini marangozun çizdiği ve parçalarını da kendisinin birleştirdiği bir kedi evi yaptırdı.

Tuana Ekin Şahin
Fotoğraf: Hülya Keklik / İstanbul-İHA

Yaptırdığı kedi evineyse dünyada sadece 18 bebekte görülen, Genitopatellar hastalığına yakalanan Doğa bebeğin ismini verdi. Kedi evini kendi birleştirdikten sonra yine kendisi boyadı. Zeytinburnu Belediyesi de Tuana‘ya destek verdi. Kedi eviyse iki katlı ve içinde 60 kedi yaşayabiliyor.

Ev, belediye işçileri tarafından güvenli bir alana yerleştirildi; kedilerin mama ihtiyacı da belediye tarafından karşılanacak. Şahin‘in kalbi o kadar büyük ki, bu hayvan sevgisi ona hayvanlarla yaşadığı anıları paylaştığı bir kitap yazdırdı.

Tuana Ekin Şahin
Fotoğraf: Hülya Keklik / İstanbul-İHA

Tuana’nın Çağrısı

Tuana aynı zamanda annelere de çağrıda bulunuyor: “İstiklal Caddesi’nde keman çalıp para topluyorum, sokak hayvanları için. O paralarla da bu projeyi gerçekleştirdim. Biz sokaktaki yavru kedileri alıp büyütüyorduk, sonra yine sokağa salmak zorunda kalıyorduk. Biz onun için bir çözüm geliştirmek istedik. Kedi evinin montajını yaptık, boyadık sonra da Doğa’nın fotoğrafını yapıştırdık. Bence en büyük adım annelere düşüyor. Günümüzde çocuklar hayvanların pis, dokunulmayacak yaratıklar olduğu bilinci ile büyüyor. Anneler çocuklarını hayvanlara yakın büyütmeli. Küçüklüğümden beri hep hayvanlarla ilgileniyoruz.”

Tuana Ekin Şahin: Notalarla Hayat Kurtarmak 1

Tuana Ekin Şahin‘in şimdiki hayaliyse kedi köyü yapmak. Tuana şimdi hayalini gerçekleştirmek için okuldan artakalan kalan zamanlarda kemanıyla birlikte İstiklal Caddesi‘nin yolunu tutuyor.

“Bunlardan 10 tane daha yapıp Doğa Bebek Kedi Köyü yapmak istiyoruz. Bir parka yapmak istiyoruz. Parka yapıldığında çocuklar görüp sevecek. İsteyenler mama getirecek. Biz projemiz için belediyeye başvurduk, onlar da onay verdi, biz de yaptık buraya. İçinde yaklaşık 60 kedi kalabilir. Aralarını kapatmadık, soğuk kış günlerinde uyurken birbirini ısıtsınlar diye. Ayrıca su geçirmesin diye de çatı yaptık.”

Tuana Ekin Şahin