Zeki Müren

Türk Müziğinin Sanat Güneşi: Zeki Müren

Bu içerik ilk olarak 29 Şubat 2020 tarihinde yayınlandı. Bu nedenle güncelliğini yitirmiş olabilir.

Türk Sanat Müziği’nin unutulmaz sesi, sanat güneşi Zeki Müren 24 Eylül 1996’da aramızdan ayrıldı. Aradan yıllar geçmesine rağmen seslendirdiği eseler halen popülerliğini koruyor.

Türk müziğinin sanat güneşi, büyük bestecisi Zeki Müren’in hayat hikayesi ise oldukça ilginç. Bursa’nın küçük bir semtinden tüm Türkiye’nin konuştuğu büyük bir müzisyene dönüşme hikayesini sizin için derledik.

Zeki Müren
Müren’in Çocukluğu

Bursa‘nın Hisar semtinde, Ortapazar Caddesi‘ndeki 30 numaralı ahşap evde Kaya ve Hayriye Müren çiftinin tek çocuğu olarak dünyaya geldi. Ailesi Üsküp‘ten Bursa‘ya göç etmişti. Babası kereste tüccarıydı. Ufak tefek ve çelimsiz bir çocuktu.

Henüz ilkokuldayken yeteneği öğretmenleri tarafından keşfedildi ve müzikli okul müsamerelerinde baş rolleri oynamaya başladı. Hayatındaki ilk rolü, bu müsamerelerden birindeki çoban rolüdür.

Zeki Müren

Ortaokulu bitirdikten sonra babasına İstanbul‘a gitme arzusunda olduğunu açıkladı ve onun da onayıyla İstanbul Boğaziçi Lisesi‘ne yazıldı. Bu okulu birincilikle bitirdi. Olgunluk imtihanlarını pekiyi dereceyle verip Mimar Sinan Üniversitesi‘ne girdi. Yüksek Süsleme Bölümü Sabih Gözen atölyesinden mezun oldu.

1950 yılında henüz üniversite öğrencisiyken TRT İstanbul Radyosu‘nun açtığı ve 186 adayın katıldığı solist sınavını birincilikle kazandı. 1 Ocak 1951’de, İstanbul Radyosu‘nda canlı olarak yayımlanan bir programda ilk radyo konserini verdi ve bu konseri çok beğenildi.

Zeki Müren
Zeki Müren Sahnede

Zeki Müren Sahnede

İlk sahne konserini 26 Mayıs 1955 tarihinde verdi. Genellikle kendi dizayn ettiği sahne kıyafetlerini giyiyordu. Saz heyetine tek tip kıyafet giydirmek ve T podyum kullanmak gibi çeşitli yenilikler getirdi.

Müren 600’ü aşkın plak ve kaset doldurdu. Plağa okuduğu ilk şarkı Şükrü Tunar‘ın “Bir Muhabbet Kuşu” güfteli şarkısıdır. Müren 1955’te “Manolyam” adlı şarkısıyla Türkiye’de ilk kez verilen Altın Plak Ödülü‘nü kazandı. 1991 yılında Devlet Sanatçısı seçildi.

Türk Müziğinin Sanat Güneşi: Zeki Müren 1
Zeki Müren Sahnede

300 dolayında şarkı besteledi. On yedi yaşındayken bestelediği “Zehretme hayatı bana cânânım” mısrasıyla başlayan acemkürdi şarkı bestelediği ilk şarkıdır. “Şimdi Uzaklardasın“, “Manolyam“, “Bir Demet Yasemen“, “Gözlerinin İçine Başka Hayal Girmesin“, “Elbet Bir Gün Buluşacağız” gibi şarkıları sık sık okunan, en sevilen şarkılarıdır. Zeki Müren bu şarkıları plaklara da okumuştur.

Zeki Müren 1954’te Beklenen Şarkı adlı filmde sinema oyunculuğuna başladı. Büyük bir ticarî başarı kazanan bu filmden sonra, şarkılarının çoğunu kendisinin bestelediği 18 filmde daha oynadı. 1965’te de Arena Tiyatrosu‘nca sahneye koyulan Çay ve Sempatii adlı oyunda baş rolü oynadı.

Zeki Müren
Sadri Alışık & Zeki Müren

Zeki Müren, başarılı yorumculuk ve oyunculuk kariyerlerinin yanı sıra yüksek eğitimini aldığı desen tasarımına da devam etti. Sahne kıyafetlerinin pek çoğunu kendisi tasarladı. Resimle de uğraşan Müren öğrencilik yıllarından itibaren gerek desenlerini, gerekse resimlerini pek çok ilde sergiledi.

Kendisi hiçbir zaman cinsel yönelimi ile ilgili bir açıklama yapmadı ve zaman zaman adı kadınlarla anıldı ancak genel kanaat eşcinsel olduğu yönünde idi.

Zeki Müren

Son Dönemi

Zeki Müren kalp rahatsızlığı ve şeker hastalığı nedeniyle hayatının özellikle son 6 yılında sahne hayatından ve medyadan uzaklaştı. Bodrum‘daki evinde inzivaya çekildi. Bu dönemi “kendini dinlemek” olarak tarif eder. 24 Eylül 1996 günü, TRT İzmir Televizyonu‘nda kendisi için düzenlenen tören sırasında geçirdiği kalp krizi sonucu hayata gözlerini yumdu.

Cenazesi büyük bir halk kalabalığının katıldığı büyük bir törenle kaldırıldı. Mezarı, doğum yeri olan Bursa‘da Emirsultan Mezarlığı‘na defnedildi.

Zeki Müren
Zeki Müren’in CenazesiTotal
0
Shares
Önceki
Yeni Nesil Bağımlılık: Bilgisayar Oyunları
Yeni Nesil Bağımlılık: Bilgisayar Oyunları

Yeni Nesil Bağımlılık: Bilgisayar Oyunları

Eğlenmek, hoşça vakit geçirmek için kullandığımız bilgisayar oyunları,

Sonraki
Ünlü Markaların Logo Evrimi
Ünlü Markaların Logo Evrimi

Ünlü Markaların Logo Evrimi

Bu içerik ilk olarak 29 Şubat 2020 tarihinde yayınlandı

Bunları da Beğenebilirsin