Oscar’da Değişiklik Var! Popüler Film Kategorisi Geliyor

Dünyanın en prestijli sinema ödülleri Oscars yeni dönemde bazı değişikliklerle geliyor.

90. Oscar Ödülleri’nin tüm zamanların en az izlenen Oscar’ı olması nedeniyle, seyirci sayısını arttırmaya yönelik hamleler yapmayı planlıyor. Bu hamlelerden biri de popüler filmler kategorisinin eklenmesi.

Oscar Akademisi, popüler filmleri ödüllendirmek ve üç saatin üzerinde süren töreni daha izlenir hale getirmek için 2020 yılındaki törene yenilikler ekleyecek. Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi’nin başkanı John Bailey ve Akademi’nin CEO’su Dawn Hudson, değişikliklerle ilgili bilgilendirme yaptı.

Oscar'da Değişiklik Var! Popüler Film Kategorisi Geliyor 1

Bu yıl gerçekleştirilen 90. Oscar Ödülleri, 26.5 milyonluk seyirciye ulaşabildi. Bu sayı tüm zamanların en az izlenen Oscar’ı olmasına yol açtı. Bir önceki yıla göre yüzde 19 azalan ve 2008’den bu yana ilk kez 30 milyonun altına inen seyirci sayısı, Akademi’yi harekete geçirdi.  Jimmy Kimmel’ın sunduğu tören yaklaşık 4 saat sürmüştü.

Hudson ve Bailey mesajlarında, “Değişen dünyada Oscar’ın gelişim ihtiyacı ve Akademi’nin dirilmesi gerektiğiyle ilgili sizlerden çok şey duyduk” dedi.

Gelecek törenlerin 3 saatle sınırlı kalması için çaba sarf edileceği ve reklam aralarında da ödüllerin sunulmasının düşünüldüğü belirtildi. Belirli kategorilerde kazananların daha sornaki bir tarihte belirlenmesi ve kazanma anları da sonradan yayınlaması konusu üzerinde de çalışılıyor.

Oscar'da Değişiklik Var! Popüler Film Kategorisi Geliyor 2

Daha fazla seyircinin izlemesini sağlamak için Akademi, popüler ve çok izlenmiş filmleri de ödüllendirmek üzere kategori belirleyecek. Ancak bu değişim 2019’da yapılacak olam 91. Oscar Ödülleri’nde olmayacak.

91. Oscar Ödülleri 24 Şubat 2019’da yapılacak.

You may also like