Öğrencilerin Tercihi Vizesiz Belgrad

Turna.com’un 2017 Seyahat Raporu’na göre Türkiye’deki öğrencilerin yurtdışı seyahatlerinde en çok tercih ettiği yerler arasında vizesiz olmasıyla da büyük ilgi çeken Balkan şehri Belgrad başı çekti. Belgrad’ı sırasıyla Paris ve Bakü takip etti.

2017 Seyahat Raporu, Türkiye’nin uçuş profilini çıkardı. Bu raporda, herkesin tercih ettiği en popüler destinasyonlar, gençlerin, çiftlerin, yaşlıların, çocuklu ailelerin tercih ettiği en popüler rotalar, en ucuz ve en pahalı aylar, en popüler havayolları gibi bilgilere yer veriliyor.

En Ucuz Aylar: Ocak ve Mart En Pahalı Ay: Ağustos

2017 Seyahat Raporu’na göre, en ucuz aylar yurtiçi uçuşlar için mart, yurtdışı uçuşlar içinse ocak ayında gerçekleşti. En pahalı ay ise hem yurtiçi hem de yurtdışı uçuşlar için ağustos oldu.

En ucuz uçuş her şey dahil 23 TL’ye Adana-Antalya arasında gerçekleşirken, en pahalı yurtiçi uçuşu İstanbul-Dalaman arasında 1082 TL’ye satın alındı. Yurtdışında ise Adana’dan Kıbrıs’a 48 TL’ye, İstanbul’dan Atina’ya ise 99 TL’ye uçak bileti satıldı. En pahalı yurtdışı bileti İstanbul-New York arasında 12.553 TL’ye satın alındı.

Öğrencilerin Tercihi Vizesiz Belgrad 1

Bakü, Amsterdan ve Kiev En Popüler Destinasyonlar

En popüler destinasyonlarda yurtdışında 2016’ya göre önemli farklılıklar gözlemlenirken, yurtiçi rotalarda değişiklikler sınırlı kaldı. 2016 yılının en popüler destinasyonu olan Bangkok yerini Bakü’ye bıraktı. Amsterdam, Kiev, Paris, Belgrad ve Londra ilk 6 popüler destinasyon arasına girmeyi başardı. Yurtiçinde ise İstanbul, İzmir, Antalya, Adana ve Trabzon geçtiğimiz yıl olduğu gibi yine ilk 5 sırayı aldı.

Öğrenciler Geçen Yıl En çok Belgrad’ı Sevdi

Öğrenciler tarafından en çok tercih edilen rotalar sırasıyla, İstanbul-İzmir, İstanbul-Antalya ve İstanbul-Adana oldu. Yurtdışında ise öğrencilerin en çok seyahat ettiği yerler arasında vizesiz olmasıyla da büyük ilgi çeken balkan şehri Belgrad ilk sırada yer aldı. Belgrad’ı sırasıyla Paris ve Bakü takip etti.

Öğrencilerin Tercihi Vizesiz Belgrad 2

Çiftlerin gözdesi Amsterdam, Belgrad ve Paris

Çiftlerin yurt içi seyahatlerinde en fazla uçtukları rotalar sırasıyla İzmir-İstanbul, İstanbul-Antalya ve Adana-İstanbul oldu. Bu rotalar 2016 yılında da birebir aynıydı. Çiftler bu yıl Avrupa şehirlerini daha fazla tercih ettiler. Çiftlerde Amsterdam, Belgrad ve Paris en gözde Avrupa şehirleri oldu.

Çocuklu ailelerde ise yurtiçinde İstanbul, Antalya, İzmir ve Adana tercih edildi. Yurtdışında ise Bakü, Düsseldorf ve Paris çocuklu ailelerin gözdesi oldu.

65 yaş üzerindeki yolcular İstanbul, Trabzon, İzmir ve Antalya’yı tercih etti. Yurtdışında ise İzmir-Düsseldorf, İzmir-Stuttgart ve İstanbul-Paris en popüler rotalar oldu.

Yurtiçi uçuşlarda yaş ortalaması erkeklerde 33, kadınlarda 34 olurken, yurtdışında ise erkeklerde 36, kadınlarda 34 yaş ortalaması gerçekleşti. 2017 Yılında yaş ortalamaları birer yaş arttı.

En çok tercih edilen havayolları sırasıyla THY, Pegasus, Anadolujet, Onur Air ve Sunexpress oldu. Yurtdışında ise THY, Pegasus, Atlas Global, Sun Express ve Ukrayna Havayolları ilk 5 sırayı aldı.

You may also like