Perşembe, Eylül 29, 2022

Güzel bir gün olsun!

Sadettin Teksoy, Stranger Things...

Sadettin Teksoy, geçtiğimiz günlerde Netflix yapımı Stranger Things dizisinin tanıtımında yer almıştı. Dün...

Dünyanın En Büyük Ahşap...

Çöküşün eşiğindeki bu cılız ahşap bina Büyükada Rum Yetimhanesi. Avrupa’nın ve dünyanın en...

Kediler İçin Yaratıcı Bir...

Hayvan dünyasının akrobatlarından olan kediler, güvencesiz görünen yapılar arasında gezinmek için insan yardımına...

Denizin Devrimci Çocukları: Zuğaşi...

Zuğaşi Berepe yani denizin çocukları, onlar bu topraklarda kaderi asimile olmak olan topluluklardan...
Ana SayfaGeçmişMoncada Kışlası Baskını...

Moncada Kışlası Baskını ve Küba Devrimi

Google News

Küba Devrimi, beş yılı aşkın bir sürede gerçekleştirilmiş ve siyasal yazında derinlemesine ele alınmış çok ayrıntılı bir konu. 26 Temmuz 1953 tarihinde yapılan Moncada Kışlası baskınıyla başlayan süreç, 6 Ocak 1959’da Fidel Castro‘nun yeni başkan olarak göreve başlamasıyla sonuçlandı.

Küba Devrimi

Başlangıç

Her ne kadar ilk etapta başarılı olamasa bile, 26 Temmuz 1953 tarihinde gerçekleşen Moncada Kışlası’ndaki girişim, Küba devriminin başlangıcı olarak kabul edilmektedir.  Olay örgüsü olarak devrime giden süreç ise ideolojik ve ekonomik nedenlerle ortaya çıkmıştır.

1900’lü yılların başından itibaren çeşitli ayaklanmalara, darbelere ve dış müdahalelere sahne olan Küba, geçtiğimiz yüzyılın ortasında seçimlerin iptal edilmesi ve talep edilen kimi demokratik hakların kabul görmemesi üzerine iç karışıklıklarla boğuşmak durumunda kalmıştır. Ekonominin de tümüyle olumsuz bir görünüm sergilemesiyle Küba devrimine giden süreç hızlanmış ve 1953 yazında ilk devrim girişimi yaşanmıştır.

ABD destekli Fulgencio Batista’nın yönetimden el çektirilmesi için Fidel Castro ufak bir silahlı grupla Moncada isimli kışlaya saldırmış, yakalanmış ve mahkeme sonucu suçlu bulunarak hapis edilmiştir. Hatta “Tarih beni beraat ettirecektir” sözünü, söz konusu mahkemede ifade etmiş ve gerçek anlamda Küba siyasal tarihinin gösterdiği şekliyle affedilmiş ve bir halk kahramanı olmuştur.

Kuşkusuz Castro’nun mahkemedeki ifadesinin içeriği, Küba devrimi içinde barutsuz bir silah olmuş ve taraf toplanılmasında etkin olabilmiştir.

Sürgün ve Sonrası

Küba Devrimi
Che Guevera ve Fidel Castro

Küba devrimi ile ismi özdeşleşen Fidel Castro, 1955 yılında çıkan af sayesinde Meksika’ya gitmiş ve burada tekrar örgütlenmiştir. Che Guevara ile Meksika’da tanışmış ve genç doktorun kendi yanında yer almasını sağlamıştır.

1956 yılında Castro, Guevara ve diğerleri tekrar Küba’ya geçerek Küba devrimini tam anlamıyla başlatmış oldu. Az sayıda kişiden oluşan Castro güçleri, irili ufaklı saldırılar düzenleyerek Küba yönetimini zor duruma düşürmeye yetmiş ve yaklaşık iki yıl boyunca coğrafi koşullarında sayesinde gizlenmeyi başarabilmiştir. Temmuz 1958’de gerçekleşen La Plata Savaşı ile Küba yönetimine göre oldukça az sayıdaki Castro güçlerinin askeri anlamdaki başarısı dikkat çekmiş ve bu olay Küba genelinde Castro’nun elini de güçlendirmiştir.

Küba Devrimi

Moncada Kışlası Baskını ve Küba Devrimi 2

La Plata Savaşı’nı takiben Castro güçleri karşı saldırılar düzenlemiş ve yerleşim bölgelerindeki denetimleri almaya başlamıştır. Birkaç aylık süre zarfında başkente yaklaşılmış ve dönemin Küba lideri diktatör Fulgencio Batista 1959’un ilk günü Dominik Cumhuriyeti’ne kaçmıştır. Böylelikle Küba devriminin tamamlanması önündeki en büyük siyasal aktör sahadan uzaklaşmış ve ertesi günden itibaren saldırılar karşılıklı olarak durdurulmuştur.

6 Ocak’ta ise Fidel Castro Küba’nın yeni başkanı olarak göreve başlamış ve Küba devrimi gerçekleştirilmiştir.

Okumaya devam edin

Dünyanın En Genç Google Ürün Uzmanı KEZZAP KS Oldu

Dünyanın En Genç Uzmanı KEZZAP KS oldu! Dünyanın en çok kullanılan arama motoru olan Google, aynı zamanda Dünyanın en büyük şirketleri arasında yer alan Google'ın programlarından olan Google ürün uzmanları programı'nın en genç ürün uzmanı 18 Yaşındaki Mersinli içerik...

Oyuncu Mustafa Tunahan Bodur (Tunbdr) : Oyunculukta Tamamen Duygular ve Düşünceler Konu Alınıyor

Mustafa Tunahan Bodur kimdir? Sevgilisi kim? Hangi diziden teklif aldı? Siyah saçlı ve esmer oluşuyla dikkat çeken Mustafa Tunahan Bodur nereli? Mustafa Tunahan Bodur nerede yaşıyor? Mustafa Tunahan Bodur sevgilisi var mı? Mustafa Tunahan Bodur ile keyifli bir röportaj yaptık. Yakışıklı...

Epic Games GTA 5 Hesabı Alma

Son zamanların vazgeçilmezlerinden biri olan GTA 5 oyunu artık çoluk çocuk demeden herkesin diline dolanmış durumda. Özellikle oyun dünyasının inanılmaz geniş bir şekilde yaşandığı bu dönemde herkesin bir GTA 5 ile macerası olduğunu söyleyebiliriz. Oyun Dünyasının En Uygunu Özellikle pandemi sürecinde...