1. İnsan

Mahallenin Kedilerine Sahip Çıkan İmam: Alparslan Ercan

Kırşehir‘in Dinekbağı Mahallesindeki Suludere Camisi imamı Alparslan Ercan, her gün sokak kedilerini esnaftan topladığı tavuk parçalarıyla besliyor. Ercan‘ın elleriyle beslediği kediler ikindi vakti cami önünde toplanıyor.

Sayılırı zaman zaman 40’ı bulan kedileri besleyen Ercan‘ın bu davranışı mahalleli tarafından da destek görüyor. Suludece Camisi‘nde 5 yıldır görev yapan imam, kedilerin kışı rahat atlatması için onlara yardımcı olduğunu söylüyor. Ercan, 5 yıldır aksatmadan kedilere yemek getiriyor.

“Mahallemiz müstakil bahçeli evlerden müteşekkil olduğu için hayvanlar için ideal bir barınma ortamı sağlıyor ama sayıları biraz fazla olduğu için bu kış ortamında yiyecek bulmakta zorluk çekiyorlar. Biz de burada hayvanlara yiyecek desteği vermek istedik. Kasaplardan kilosu 1-2 liradan tavuk parçaları alıyorum. Bu bana ayda yaklaşık 50 liralık bir maliyet getiriyor ama hayvanlar için de hayatta kalmak gibi büyük bir getirisi var. Çok büyük bir meblağ değil
ama bu vesileyle hayvanların kışı rahatlıkla atlatmasını sağladık.”

imam

“Medeniyet böyle bir şey”

Alparslan Ercan, mahalledeki kedilerle arasında manevi bir bağ oluştuğuna inanıyor. Karnı acıkan kedilerin caminin etrafında toplandığını belirten imam, bazen günde iki defa kedilere yemek getiriyor.

“Kediler kendilerine bakım yapanı biliyorlar. Ezan okunmaya başlayınca beni uzaktan görünce toplanmaya başlıyorlar hatta arabamın sesinden bile biliyorlar. Hemen caminin önüne geliyorlar. Caminin karşısında lojman var, bazen oraya toplanıyorlar. Beni karşıdan gördüklerinde hareketlenmeye başlıyorlar. Tayinim çıkarsa kedi seven bir imamın gelmesi için dua edeceğim çünkü sokak hayvanlarını barındırmak, beslemek kültür ve medeniyetimizin gereği, dinimizin emri. Medeniyet böyle bir şey.”

imam