1. Geçmiş

“Geldikleri Gibi Giderler!” Ata’nın Bu Sözü Söylediği Gemi Bulundu

Mustafa Kemal Atatürk, İstanbul Boğazı’nda Kartal 2 isimli istimbotun üzerinde bulunuyordu. İstanbul işgal altındaydı ve bunu asla kabullenemiyordu. İşte o meşhur sözünü orada söyledi. “Geldikleri gibi giderler!”

gemi1.jpg

İşte bu sözün söylendiği gemi aslında 106 yıldır aramızdaymış. Ama bu zamana kadar kimse fark etmemiş. 13 Kasım 1918 tarihinden bu yana çürümeye yüz tutmuş.

gemi3.jpg

Kartal 2 artık bizimle beraber ve restorasyon çalışmalarına başlandı bile. Bakın Emekli Tümamiral Cem Gürdeniz konuyla ilgili “Kartal tabi Türk Tarihi’nin en sembol gemilerinden biri. Çünkü Atatürk’ün üzerinde ‘geldikleri gibi giderler’ sözünü sarf ettiği platform. Kartal esasında 106 yıldır bizimle berabermiş. Ama biz bunu farkında değildik. Maalesef Türk Denizcilik Kültürü’nde tarihimize mal olmuş gemilere pek sahip çıkamadık. Ama artık bulduğumuz zamanda pek bırakamıyoruz. 106 yaşındaki bu tekneyi en kısa zamanda seneye aynı gün bir müze gemi statüsünde İstanbul’un en güzel yerinde sergilemek Türk Halkı’na umut aşılamak için bir proje başlattık.” diyor.