Dünyanın En İyi 10 Öğretmeni Arasında Bir Türk: Nurten Akkuş

Samsun’un 22 bin nüfuslu  Ayvacık ilçesinde bulunan Ayvacık Anaokulu müdürü olan 11 yıllık  öğretmen Nurten Akkuş, geçtiğimiz günlerde dünyanın en iyi 50 öğretmeni arasına seçilmişti.

Nurten öğretmen bizi gururlandırmaya devam ediyor. Onursal başkanlığını ABD’nin eski başkanı Bill Cilinton’ın yaptığı İngiliz Varkey Gems Vakfı tarafından verilen ve ‘Eğitim Nobel’i olarak kabul edilen Küresel Öğretmen Ödülü’nde ilk 10 açıklandı.

Microsoft’un kurucusu Bill Gates‘in açıkladığı finalist listesinde Nurten Akkuş da yer aldı.

Finale kalan 10 ismi Bill Gates açıkladı.

Birinci olan öğretmen 18 Mart’ta Dubai’de düzenlenecek ‘Küresel Eğitim ve Beceriler Forumu’nda açıklanacak. Kazanan eğitimci 1 milyon dolarlık para ödülünün de sahibi olacak.

Dünyanın En İyi 10 Öğretmeni Arasında Bir Türk: Nurten Akkuş 1

Kendisi bu güzel gelişmeden sonra şu açıklamalarda bulundu:

“İlk 50’de yer almanın  ardında ilk 10’a kalarak, o sahnede Türk bayrağının dalgalanacak olması  gurur verici. Bunu başaran ilk Türk öğretmen olduğum için çok mutlu ve  gururluyum.”

Nurten Akkuş

Nurten Öğretmen Neden Aday Gösterilmişti?

Nurten Akkuş, 2009 yılında okulda “Baba Bana Bir Masal Anlat” projesi başlatmıştı. Şu an 81 öğrenci  ve 4 öğretmenin görev yaptığı anaokulunun öğrencilerinin babaları  haftanın belirli günlerinde okula gelerek çocuklarının bulunduğu sınıflarda masal anlatmaya başladı. Proje hem öğrenciler hem de veliler  tarafından büyük beğeni topladı.

Nurten Akkuş
Nurten Akkuş

Çocuk ile baba arasındaki iletişimin  güçlendirilmesini de sağlayan uygulama kısa sürede ilgi gördü. Sabancı Vakfı’nın da destekleriyle 8 yıl sonunda bugün bu proje Türkiye’deki 45 ilde uygulanmaya başlandı.

Nurten Akkuş
Nurten Akkuş

Akkuş’un  bir diğer dikkat çeken projesi ise 2014 yılında hayata geçirdiği  “Oyuncak Kumbarası” isimli projesiydi. Bu proje kapsamında kumbaralarda  toplanan oyuncaklar ihtiyacı olan köylerdeki anaokullarına gönderildi.

Nurten Akkuş
Nurten Akkuş

Yaklaşık 40 anaokuluna oyuncak ve kırtasiye desteği verildi. Proje  kapsamında yaklaşık 5 bin oyuncak toplandı.

Projeye Samsun’dan ve Türkiye genelinden bir çok kişi ve kurum destek verdi.Bunların  dışında öğrencilerini ilk kez müzikal ile tanıştıran, helikopteri  yakından görmelerini sağlayan Akkuş, yaptığı farklı projelerle çeşitli  kurum ve kuruluşlar tarafından yılın en iyi öğretmeni, yılın en sıra dışı yöneticisi gibi ödüller de kazandı.

You may also like