Emrah Serbes Öneriyor: 5 İyi Polisiye Roman

Yazar Emrah Serbes bir süredir kişisel twitter hesabından takipçilerine kitap önerisinde bulunuyor. Biz de Emrah Serbes‘in okuyucularına önerdiği 5 polisiye romanı sizler için derledik.

1. Haydutun Aşkı – Massimo Carlotto

1976 yılında o sıralar Italyan Lotta Continua üyesi olan solcu bir genç kanlar içinde ölmekte olan bir yaralının yanında bulur kendini, polise haber vermek yerine kaçmayı tercih eder. Yakalanır ve cinayetle suçlanır.

Masum olduğunu söyler, ilk mahkemede delil yetersizliğinden serbest bırakılır, daha sonra bir üst mahkeme tarafından 18 yıl hapse mahkum edilir.

2. Postacı Kapıyı İki Kere Çalar – James M. Cain

Unutulmaz film uyarlamasıyla da adını yediden yetmişe herkesin bildiği Postacı Kapıyı İki Kere Çalar, tutku dolu bir aşkı anlatıyor. 50’lerin karışık ve ekonomik sorunlarla boğuşan Amerika’sında, bir aylak, bir yol kenarı lokantasına uğrar. Ve lokantacının güzel karısından gözlerini alamaz.

3. Maltalı Atmaca – Dashiell Hammet

Genç, güzel ama sürekli yalan söyleyen bir kadın… Belayı peşi sıra sürükleyen bir dişi… Farkına varmadan kendini bu belanın ortasında bulan bir adam… Feleğin çemberinden geçmiş bir dedektif… Ve gizlenmeye çalışan bir heykel…

Malta Şövalyelerinin yaptırdığı paha biçilmez bir şahin heykeli. Antika şahinin taşıdığı lanet. Bu heykelin çekiciliğine kapılmış açgözlü ve acımasız adamlar. Ve elbette bütün bunların nedeni olan para. Her zaman cazip, her zaman suçun kaynağı, her zaman cazip, her zaman suçun kaynağı, her zaman insanı yoldan çıkartan temel araç: Para… Daha çok para….

4. Katil – Georges Simenon

“Simenon puslu ve yağmurlu Kuzey Avrupa iklimlerini, küçük kentlerin bir gönenç ve dinginlik görüntüsü altında yalnız adamın gırtlağına yapışan boğucu havasını benzerine az rastlanır bir ustalıkla yansıtır. Böylece, bildiğimiz polis romanı düzeyini fazlasıyla aşar. Katil de bu gözlemi doğrulayan iyi örneklerden biridir.

Bize, bir çifte cinayet çevresinde, yalnızca bu cinayeti işleyen seçkin kişinin kaçınılmaz çöküşünü değil, koca bir kasabanın insanlarının bakış açılarının değişmesini, değer yargılarının ve dostluklarının yüzeyselliğinin ortaya çıkışını birbirinden çarpıcı ayrıntılarla gösterir.”

5. Adres Mezarlık – D. Henderson Clarke

Emrah Serbes twitterdan önerdi. Son kitabın konusu:

İşin içinde iş vardı. Freddy, Chicago’nun sayılı kiralık katillerindendi. İki yıl önce New York’tan ayrılıp oraya geçmiş, çetesiyle birlikte çamaşırcı dükkanlarını haraca kesmemeye başlamıştı. Bur arada içki kaçakçılarından da pay koparmaktan geri kalmamıştı söylediklerine göre 12 kişi temizlemişti.Yanında gezdirdiği yardımcıları da kendinden aşağı değillerdi.

Koca Makarnacı, purosunu ağzından çıkararak:”Ne istiyorsunuz?” diye sordu.Freddy hemen açıkladı:”Fazla bir şey değil, kerizden pay istiyoruz!”

You may also like