1. Bilim

Dünya Dışında Yaşam Var! İşte İlk Kanıtlar!

İnsanoğlunun arayışı sürüyor. Dünya dışında herhangi bir yerde’ hayat var mı yok mu’ sorusu insanların her zaman gündeminde. İşte bu soruların günümüzde de etkisi sürüyor ve artarak da devam edecek. Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS) da bu konuyla ilgili olarak çalışmaları sırasında ilginç bir detaya rastladı.

RUS2.jpg

ISS’te görevli Rus kozmonot Anton Shkaplerov, istasyonun dışında canlı bir bakteri bulunduğunu söyledi. İşte bu açıklama bilim dünyasında ciddi tartışmalara neden oldu.

RUS1.jpg

Rus basınına konuşan Shkaplerov, bulunan bu mikroorgranizmaların dış uzaydan gelmiş olma ihtimalinin yüksek olduğunu belirtti ayrıca bu bakterilerin daha önceki numuneler arasında görülmediğini de sözlerine ekledi.

RUS4.jpg

Aynı zamanda bakteriler üzerinde araştırmalar yapma imkanı da bulan Rus kozmonot, Dünya’dan gelen bazı bakteri türlerinin de belirli bir dereceye kadar yaşayabileceğini de belirtti.

RUS3.jpg

Yani Anton Shkaplerov, Dünya dışı yaşama dair ilk bulguların, bu bakteriler olabileceğini söylüyor. Rus kozmonot Aralık ayında uzaya 3. seferini gerçekleştirecek.

 

Kaynak: CnnTürk