Dinozorlar Bugün Yaşasaydı

Dinozorlar Bugün Yaşasaydı

Daha zeki hayvanlar olacaklardı.

BBC’den John Pickrell “Dinozorların nesli tükenmemiş olsaydı, dinozorlar bugün yaşasaydı ne olurdu?” yazısında dinozorların bugün yaşasalardı hayatımızda ne gibi değişiklikler olacağını kaleme aldı.

Hepimizin dinozorların nasıl yok oldukları konusunda bilgisi vardır. Ancak tekrardan hatırlatmakta fayda var.

Bundan tam 66 milyon yıl önce 15 km çapında bir asteroid dünyaya düştü ve Hiroşima’ya atılan nükleer bombanın 10 milyar katı bir etki yaptı. Bu da yeryüzünde yaşayan bütün canlıları yok etti.

Teksas Üniversitesi’nden bir grup bilim adamı “Dinozorların Öldüğü Gün” adlı belgeselde asteroidin dünyaya çarpmama ihtimali veya okyanuslara çarpma ihtimalinde neler olacağının araştırdılar.

Buna rağmen bazı bilim adamları ise her ihtimalde dinozorların iklim değişikliklerine adapte olamayıp yok olacağını savunsa da insanlar “Ya olmasaydı?” sorusunu sormadan edemiyor.

Dinozorlar Bugün Yaşasaydı

Bilim adamları ilk olarak otçul dinozorların günümüz bitki türlerine bakarak dinozorlarının vücut hacimlerinde bir azalma olacağını savunuyor. Yani yedikleri besinler onları küçültecek. Pek de korkunç durmuyor.

Ayrıca bazı dinozorlar 2.6 milyon yıl içerisinde birçok buzul çağı görecekti. Bu da onların tüylü bir yapıya doğru evrimleşmesine sebep olabilecekti. Yani tüylü yumuşacık dinozor oyuncakları da piyasada olabilecekti.

Daha Zeki Hayvanlar Olacaklardı

Bir başka konu çarpışma gerçekleştiğinde bazı primatlar hala gelişmekteydi. Yani eğer bu türler var olsaydı atalarımız kılıç dişli kaplanlar yerine bu primatlarla mücadele edecekti bu da bizim yapımızı evrimsel olarak değiştirecekti.

Aynı zamanda evrimleşmenin dinozorlar üzerinde de etkili olacağını tartışan bilim adamları daha zeki hayvanlar olarak karşımıza çıkabileceğini dile getiriyorlar.

Dinozorlar Bugün Yaşasaydı

Günümüzde bazı etçil dinozorlar da bugünkü aslanlar, kurtlar gibi geniş alanlarda yaşayabilecek boyutlara geleceklerdi. Bu boyutlarda bir dinozor aslanların elinde bulunan krallık vasfını ele geçirebilecekleri.

Not: Bilim adamları insanların avlanma konusundaki açlığın sebebi olarak dinozorların soylarının aşırı avlanma sonucu zaten yok olabileceğini de dile getiriyorlar.
Total
0
Shares
Önceki
Denizin Devrimci Çocukları: Zuğaşi Berepe
Denizin Devrimci Çocukları: Zuğaşi Berepe

Denizin Devrimci Çocukları: Zuğaşi Berepe

Her şeye rağmen yeryüzünde şarkı söylemek isteyenlerin hikayesi

Sonraki
Pek Bilinmeyen Özellikleriyle Atatürk
Pek Bilinmeyen Özellikleriyle Atatürk

Pek Bilinmeyen Özellikleriyle Atatürk

Dünyanın gözü önündeki bir lider, büyük deha

Bunları da Beğenebilirsin