Perşembe, Eylül 29, 2022

Güzel bir gün olsun!

Ölüm Sonrası Hızlı ve...

Amerikalı mimarlık şirketi Olson Kundig Architects ve Katrina Spade’nin ortak projesi Recomposte, ölüm...

Türk Kovboylar At Sürüyor

Bir zamanlar Anadolu’da köy işlerinde kullanılan yılkı atları şimdilerde fotoğrafçıların ilgi odağı oldu....

Kediler İçin Yaratıcı Bir...

Hayvan dünyasının akrobatlarından olan kediler, güvencesiz görünen yapılar arasında gezinmek için insan yardımına...

Sokak Fotoğrafçısından İnanılmaz Şanslı...

Norveçli Pau Buscato sokak fotoğrafçılığı yapıyor. Sokak fotoğrafçılığı denince hâlâ İstiklal'deki kestaneci amca...
Ana SayfaBilimDinozorlar Bugün Yaşasaydı

Dinozorlar Bugün Yaşasaydı

Google News

BBC’den John Pickrell “Dinozorların nesli tükenmemiş olsaydı, dinozorlar bugün yaşasaydı ne olurdu?” yazısında dinozorların bugün yaşasalardı hayatımızda ne gibi değişiklikler olacağını kaleme aldı.

Hepimizin dinozorların nasıl yok oldukları konusunda bilgisi vardır. Ancak tekrardan hatırlatmakta fayda var.

Bundan tam 66 milyon yıl önce 15 km çapında bir asteroid dünyaya düştü ve Hiroşima’ya atılan nükleer bombanın 10 milyar katı bir etki yaptı. Bu da yeryüzünde yaşayan bütün canlıları yok etti.

Teksas Üniversitesi’nden bir grup bilim adamı “Dinozorların Öldüğü Gün” adlı belgeselde asteroidin dünyaya çarpmama ihtimali veya okyanuslara çarpma ihtimalinde neler olacağının araştırdılar.

Buna rağmen bazı bilim adamları ise her ihtimalde dinozorların iklim değişikliklerine adapte olamayıp yok olacağını savunsa da insanlar “Ya olmasaydı?” sorusunu sormadan edemiyor.

Dinozorlar Bugün Yaşasaydı

Bilim adamları ilk olarak otçul dinozorların günümüz bitki türlerine bakarak dinozorlarının vücut hacimlerinde bir azalma olacağını savunuyor. Yani yedikleri besinler onları küçültecek. Pek de korkunç durmuyor.

Ayrıca bazı dinozorlar 2.6 milyon yıl içerisinde birçok buzul çağı görecekti. Bu da onların tüylü bir yapıya doğru evrimleşmesine sebep olabilecekti. Yani tüylü yumuşacık dinozor oyuncakları da piyasada olabilecekti.

Daha Zeki Hayvanlar Olacaklardı

Bir başka konu çarpışma gerçekleştiğinde bazı primatlar hala gelişmekteydi. Yani eğer bu türler var olsaydı atalarımız kılıç dişli kaplanlar yerine bu primatlarla mücadele edecekti bu da bizim yapımızı evrimsel olarak değiştirecekti.

Aynı zamanda evrimleşmenin dinozorlar üzerinde de etkili olacağını tartışan bilim adamları daha zeki hayvanlar olarak karşımıza çıkabileceğini dile getiriyorlar.

Dinozorlar Bugün Yaşasaydı

Günümüzde bazı etçil dinozorlar da bugünkü aslanlar, kurtlar gibi geniş alanlarda yaşayabilecek boyutlara geleceklerdi. Bu boyutlarda bir dinozor aslanların elinde bulunan krallık vasfını ele geçirebilecekleri.

Not: Bilim adamları insanların avlanma konusundaki açlığın sebebi olarak dinozorların soylarının aşırı avlanma sonucu zaten yok olabileceğini de dile getiriyorlar.

Okumaya devam edin

Ünlü Tabloları Yeniden Canlandıran Kadın: Laura Hofstadter

66 yaşındaki Amerikalı fotoğrafçı Laura Hofstadter, klasik başyapıt resimleri siyah beyaz portre serisinde kendisi yeniden canlandırdı. Laura, ünlü sanat eserlerini yeniden yaratma projesiyle sadece eğlenmekle kalmayıp aynı zamanda sanat için yaş sınırı olmadığını kanıtladı. Esperanza-George Frederick Watts İnci Küpeli Kız-Johannes Vermeer Dante Alighieri-Sandro...

Gezip Görülmeye Değer 10 Şehir

Şehir hayatı günümüzde çok büyük öneme sahipler. Bizler için kimi zaman şehirde yaşamak bir eziyet haline gelse de bizi buralarda tutan hep bir şeyler var. Şimdi sizleri dünyanın en yaşanası gidip görülesi 10 şehri ile baş başa bırakıyoruz. Brugge, Belçika Brugge,...

Dünya Onların Sayesinde Daha Güzel

Dünya her ne kadar kötülüklerle dolu bir yer olsa da tarih boyunca kendini insanların iyiliği ve güzelliğine adamış insanlar hep olmuştur ve olacaktır. Belki milyonlarca hayatı kurtaran emniyet kemerini icat edenden, bebeklerin hayatını kurtaran adama kadar birçok insan, insanlık için...