CityAirbus: Uçan Ulaşım Aracı

CityAirbus: Uçan Ulaşım Aracı

Jetgiller gerçek mi oluyor?

Artık şehir içinde taksi beklemeyeceğiz gibi duruyor. Dünyanın en büyük uçağı A380’i üreten Airbus, 2020 yılından sonra dünyaya uçan taksi CityAirbus modelini sunacak.

Halihazırda ülkemizde A320 ve A330 sıklıkla kullanılıyor. Boeing firmasıyla sıkı bir rekabet içinde olan Airbus da çalışmalarına ara vermiyor. CityAirbus olarak adlandırılan uçan taksinin çalışmalarına 2015 yılında başlandı. Uçan taksinin tasarımında büyük bir gelişme kaydeden şirket, CityAirbus‘ın son halini dünyayla paylaştı.

CityAirbus: Uçan Ulaşım Aracı

Firma kısa süre içerisinde testlere başlayacak. Testlerin olumlu sonuç vermesi halinde, uçan taksi kullanıma sunulacak. İlk olarak bir pilot tarafından uçurulacak olan CityAirbus, daha sonrasında otonom olarak uçmaya devam edecek.

CityAirbus’ın tüm yer testleri tamamlandı. Testlerin tamamı 8 adet 100 KW motorlarla gerçekleştirildi. Motorların üretimini Alman firması Siemens yapıyor.

CityAirbus 4 Yolcu Kapasiteli Olacak

Uçan taksi 120 km hıza ulaşabilecek ve 4 yolcu taşıyacak. İniş-kalkışlar dikey olacağı için helikopter gibi her yere inmek mümkün olacak. CityAirbus‘ın fiyatının ne kadar uygun olacağı şu an bilinmiyor ancak ilk etapta hava limanları ile büyük yerleşim yerleri arasında hizmet vereceği söylentiler arasında.
Total
0
Shares
Önceki
Pentagram 30 Yılın Hikayeleri
Pentagram

Pentagram 30 Yılın Hikayeleri

Rock müziğin Türkiye'deki yolculuğu

Sonraki
Google Clips Geliyor
Google Clips

Google Clips Geliyor

Önemli anları kendiliğinden fotoğraflayan kamera

Bunları da Beğenebilirsin