CityAirbus: Uçan Ulaşım Aracı

Artık şehir içinde taksi beklemeyeceğiz gibi duruyor. Dünyanın en büyük uçağı A380’i üreten Airbus, 2020 yılından sonra dünyaya uçan taksi CityAirbus modelini sunacak.

Halihazırda ülkemizde A320 ve A330 sıklıkla kullanılıyor. Boeing firmasıyla sıkı bir rekabet içinde olan Airbus da çalışmalarına ara vermiyor. CityAirbus olarak adlandırılan uçan taksinin çalışmalarına 2015 yılında başlandı. Uçan taksinin tasarımında büyük bir gelişme kaydeden şirket, CityAirbus‘ın son halini dünyayla paylaştı.

CityAirbus
CityAirbus

Firma kısa süre içerisinde testlere başlayacak. Testlerin olumlu sonuç vermesi halinde, uçan taksi kullanıma sunulacak. İlk olarak bir pilot tarafından uçurulacak olan CityAirbus, daha sonrasında otonom olarak uçmaya devam edecek.

CityAirbus: Uçan Ulaşım Aracı 1

CityAirbus’ın tüm yer testleri tamamlandı. Testlerin tamamı 8 adet 100 KW motorlarla gerçekleştirildi. Motorların üretimini Alman firması Siemens yapıyor.

CityAirbus: Uçan Ulaşım Aracı 2

CityAirbus Yolcu Kapasitesi 4 kişi olacak

Uçan taksi 120 km hıza ulaşabilecek ve 4 yolcu taşıyacak. İniş-kalkışlar dikey olacağı için helikopter gibi her yere inmek mümkün olacak. CityAirbus‘ın fiyatının ne kadar uygun olacağı şu an bilinmiyor ancak ilk etapta hava limanları ile büyük yerleşim yerleri arasında hizmet vereceği söylentiler arasında.

You may also like