Cumartesi, Ekim 1, 2022

Güzel bir gün olsun!

72. Cannes Film Festivali’nde...

Her yıl mayıs ayında düzenlenen Cannes Film Festivali’nde yarışma bölümüne alınan filmler Fransa’nın...

Game of Thrones İçin...

Dünyanın en çok izlenen ve konuşulan dizilerinden biri olan Game of Thrones, muazzam...

Doğadaki Hamsterlar En Az...

Yaptıklarıyla hepimizin gönlünü alan hamsterlar, sadece evimizde değil, doğada da yaşıyorlar. Bu şirin...

Yıllar Sonra Yeniden Canlandırılmış...

Son yıllarda insanlar çocukluk fotoğraflarını yeniden canlandırıyor. Aptalca yüz ifadeleri, göz kamaştırıcı pozlar… Hepsi...
Ana SayfaSanatGeçmişten Günümüze Atatürk...

Geçmişten Günümüze Atatürk Kültür Merkezi

Google News

12 Nisan 1969’da faaliyete geçmişti Atatürk Kültür Merkezi. Yapımına 29 Mayıs 1946’da başlanmış, ödenek yokluğu nedeniyle inşaat faaliyetleri durdurulmuştu. Yapımı bile badireli bir şekilde ilerliyordu.

1953 yılına gelindiğinde Bayındırlık Bakanlığı‘na devredilmişti. 1956 yılında Hayati Bayındıroğlu mimarlığında projesi çizilmiş, tarihler 12 nisan 1969’u gösterdiğinde Ferit Tüzün‘ün Çeşmebaşı Balesi ve Verdi‘nin Aida Operası ile açılışı gerçekleştirilmişti.

150326230138_akm_624x351_bbc_nocredit.jpg
Fotoğraf: BBC

İlk ismi İstanbul Kültür Sarayı olacak ve Cumhuriyetin simgesi olarak anılacaktı. 1970 yılında Arthur Miller‘ın Cadı Kazanı oyunu sırasında büyük bir yangın çıktı ve harap oldu.

Can kaybı yoktu ancak IV Murat adlı oyunun galası için Topkapı Sarayı‘ndan getirilen IV Murat‘a ait bir kaftan, değerli bir Kur’an ve IV Murat‘ın bulunduğu bir tablo yandı.

150326223813_akm_foto2.jpg
Fotoğraf: BBC

8 yıl sonra yine mimarı olan Hayati Tabanlıoğlu tarafından açıldı ve 2000’li yıllara kadar o haliyle sanatseverlere hizmet etti.

Hakkında yıkılma kararı çıkartılmaya çalışıldı. İstanbul 2 No’lu Koruma Kurulu, Atatürk Kültür Merkezi‘ni 1. grup kültür varlığı olarak tescil etti ve böylece yıkım gerçekleşmedi. Bunda halkın, medyanın ve sanatseverlerin etkisi çok büyüktü.

Atatürk Kültür Merkezi‘nin içinde 1307 kişilik Büyük Salon, 502 kişilik konser salonu, 296 kişilik tiyatro salonu, 190 kişilikAziz Nesin Sahnesi ve 206 kişilik sinema salonu bulunuyor.

150326224505_akm_foto11.jpg
Fotoğraf: BBC

Restore edilecek olan Atatürk Kültür Merkezi‘nin, yani Cumhuriyetin sembollerinden birinin restorasyon tanıtımı yapılacak.

Temennimiz o ki Cumhuriyetin ruhuna ve sanatın estetiğine uygun bir eser olarak karşımıza çıkar.

Okumaya devam edin

Dünyanın Gözünden Atatürk

Bugüne kadar Atatürk'ü onun bıraktığı Türk gençliğinden, Atatürk'ü görenlerden, öğretmenlerden, siyasetçilerden ve daha bir çok kişiden dinledik. Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü bu kez dünyanın gözünden dinleyelim istedik. Atatürk, uluslar arası anlayış, iş birliği, barış yolunda çaba göstermiş üstün kişi, olağanüstü...

Ağlayan Çocuk Tablosunun Laneti

Sadece Türkiye'de değil, tüm dünyada ciddi bir üne sahip Ağlayan Çocuk Çiko resmi. İtalyan Bruno Amadio tarafından yapılan Çiko, tüm dünyada ticari bir amaç olarak kullanıldı. Hiçbir sanatsal değeri olmayan bu tablo kitlesel tüketim için seri halde üretilmeye başlandı ve...

Dünyadaki En Azılı Katiller

Her toplumda ilgi çeken seri katil hikayelerinin günümüzdeki cazibesi hiçbir zaman dinmiyor. Dünyadaki en azılı katiller ile ilgili seri katil filmlerine, hikayelerine, belgesellerine bir bakın; katilleri insan öldürmeye iten nedenler neler, motive olduğu noktalar neler! Yapılanları anlayabilmek çok güç olsa...