1. Sanat

Usta Fotoğrafçı 90 Yaşında: Ara Güler Müzesi Açılıyor

Dünyaca ünlü fotoğrafçı Ara Güler, 90 yaşına giriyor. Güler’in doğum gününde, Doğuş Grubu işbirliğiyle ‘Ara Güler Müzesi‘ açılacak.

16 Ağustos 1928 İstanbul doğumlu Ara Güler ülkemizin yetiştirdiği dünyaca ünlü bir fotoğrafçı. Kariyeri boyunca Fellini‘den Picasso‘ya, Churchill‘den Dali‘ye birçok önemli ismi fotoğrafladı. Tüm birikimleri, sanatçı kimliği ve sanat hayatını yansıtan tüm eserleri artık müze oluyor.

Türkiye’nin uluslarası niteliğe sahip ilk fotoğraf müzesi olan ‘Ara Güler Müzesi‘ usta sanatçının 90. doğum gününde açılacak. Bomontiada‘daki müzede Güler‘in eserlerinin yanı sıra kişisel notları, hatıra eşyaları ve koleksiyonları da sergilenecek. Doğuş Grubu desteğiyle açılacak müze için anlaşma geçtiğimiz aylarda tamamlanmıştı. Kurulacak müzeyle Ara Güler’in tüm eserlerini koruma altına alarak sanatını gelecek nesillerle buluşturmak hedefleniyor.

Soldan Sağa: Ferit Şahenk, Ara Güler
Soldan Sağa: Ferit Şahenk, Ara Güler

Ara Güler Müzesi Ne Zaman Açılacak?

Şişli’deki Bomontiada içerisinde yer alacak Ara Güler Müzesi, sanatçının doğum günü olan 16 Ağustos 2018 Perşembe günü saat 19:00’da açılacak. Açılışta özel olarak Ara Güler Arşivi’nden fotoğraf, hikaye, video, tablo, obje ve kitaplarından oluşan eserler, ‘Islık Çalan Adam‘ başlığı altında ilk kez Ara Güler Müzesi’nde sergilenecek.