Türk Sporunda İlklerin Adamı: Ali Sami Yen

Ali Sami Yen ismi her ne kadar Galatasaray ile özdeşleşmiş olsa da, aslında Türk futbolunun oluşum sürecindeki çabaları dikkate alındığında aslında bundan daha fazlası olduğu söylenebilir. Zira Ali Sami Yen’in hayatı bir futbol kulübü başkanından da, futbolcudan da çok daha özel ayrıntıları barındırıyor.

29 Temmuz 1951 tarihinde henüz 65 yaşındayken hayata gözlerini yuman Türk futbolunun en önemli isimlerinden biri olan Ali Sami Yen, hem Galatasaray camiasının, hem de Türk sporunun mihenk taşlarından birisi olmuştur. Henüz lise öğrenimine devam ederken arkadaşlarıyla beraber 1905 yılında Galatasaray Spor Kulübü’nü kurmuştur. Osmanlı’nın ilk müzesi olan Müze-i Hümayun henüz 1891 tarihinde açılabilmişken, Ali Sami Yen, Galatasaray’ın beşinci yılında, 1910’da, Galatasaray Müzesi’ni kurmuştur.

Ali Sami Yen

Bugünkü Spor Genel Müdürlüğü’nün temeli olarak kabul gören Türkiye İdman Cemiyetleri İttifakı 1922 tarihinde kurulduğunda da başkanlığına Ali Sami Yen getirilmiştir. Bir başka ifadeyle, sadece Galatasaray’a değil, tüm spor kulüplerine hizmet etmeyi kendisine görev edinmiştir.

Cumhuriyet döneminde katılım sağlanan, Fransa’nın başkentinde gerçekleştirilen 1924 Yaz Olimpiyatları’nda da Ali Sami görevlendirilmiştir. Beş spor dalında 21 sporcuyla katılım sağlanan etkinliğin kafile başkanlığını üstlenen efsane isim, sonraki yıllarda olimpiyatlarla ilgili olarak çalışmalarına devam ettirmiştir. Ali Sami Yen’in hayatında “ilkler” özel bir yer tutmaktadır. Bunlardan bir diğeri ise, Türk millî futbol takımının ilk maçında teknik direktör olarak görev yapmış olmasıdır. Karşılıklı olarak ikişer gol atan Romanya ve Türkiye ekiplerinin bu maçı 26 Ekim 1923’te İstanbul’da oynanmış ve Ali Sami Yen için de bir diğer ilk olmuştur.

Ali Sami Yen

Galatasaray nezdinde Ali Sami Yen‘in amacını ve öngörüsünü belki de en iyi ortaya koyan sözü, “İngilizler gibi toplu halde futbol oynamak, bir renge ve isme sahip olmak ve Türk olmayan takımları yenmek” olmuştur.

Hem kurucusu, futbolcusu ve hayatının anlamı olan Galatasaray’a, hem de Türk sporuna olan katkılarından ötürü yeri doldurulamayacak olan Ali Sami Yen’i ölüm yıldönümünde bir kez daha saygıyla anıyoruz.

You may also like