Akıllı Şehir Woven City

Fütüristik Akıllı Şehir Projesi: Woven City

Temelleri 2021’de atılacak.

Otomotiv devi Toyota, dünyanın en önemli teknoloji fuarlarından biri olan CES’te Woven City adlı akıllı şehir projesinin tanıtımını yaptı.

Sürdürülebilirlik, temiz eneji ve yapay zeka teknolojilerinin etkin biçimde yer alacağı şehir, Japonya’da Fuji Dağı yakınlarındaki 175 dönümlük eski fabrika dönüştürülerek yapılacak. Toyota, Woven City projesiyle, yakın geleceğin şehirleri konusunda prototip sayılabilecek bir projeye imza atmayı planlıyor.

Akıllı Şehir Woven City

Şehrin tasarımında ünlü Danimarkalı mimar Bjarke Ingels çalışacak. Mimar ve ekibinin porftolyosunda Google’ın yeni merkez binası, New York Dünya Ticaret Merkezi, San Franciso ve Vancouver’da bulunan gökdelenler gibi yüksek profilli işler yer alıyor.

Woven City’de enerji ihtiyacı, sıfır emisyonlu hidrojen yakıt hücresi teknolojisiyle sağlanacak. Yapıların çatıları foto-volkanik panellerle kaplanarak güneş enerjisinden maksimum verim alınması da planlanıyor.

Akıllı Şehir Woven City

Birbiriyle bağlantılı bu ekosistem akıllı evler, yapay zeka, otonom, robotik ve kişisel mobilite gibi teknolojiler geliştiren araştırmacılara hizmet verecek. Karbon ayak izini minimuma indirmek isteyen Toyota, şehrin yapılarında çocuğunlukla ahşap malzemeleri tercih edecek. Geleneksel Japon mimarisiyle, geleceğin teknolojilerinin harmanlanacağı tasarımda ahşap doğrama teknikleriyle robotik üretim metotları birlikte kullanılacak.

Akıllı şehirde üç farklı cadde tipi bulunacak. Otonom teknolojileri destekleyecek şekilde tasarlanan yolların birinde sadece sıfır emisyonlu hızlı araçlar kullanılacak. Elektrikli scooter ve bisiklet gibi kişisel mobilite araçlar içinse özel bir yol tasarlanacak. Yayalar park benzeri yürüme yollarını kullanacak. Şehrin çevresi bitki örtüsü ve hidroponik ile çevrelenecek.

Fütüristik Akıllı Şehir Projesi: Woven City 1

Yapıların ve araçların sensörlerle birbirine bağlanacağı şehirde, yapay zeka teknolojisinin sınırları da test edilmiş olacak. Yaklaşık 2 bin kişiyi ağırlama kapasitesine sahip yerleşke bir laboratuvar işlevi görecek. Bilim insanları ve endüstri partnerlerine ev sahipliği yapmasının yanı sıra çalışanlar ve aileleri de şehirde yaşayabilecek.

Akıllı şehir Woven City’nin temelleri ise 2021 yılında atılacak.
Japonya: Doğu Asya'da bir ada ülkesidir. Japonca adını oluşturan kanji karakterler güneş ve köken anlamına gelir.

Total
0
Shares
Önceki
Elfreth’s Alley: Amerika’nın En Eski Sokağı
Elfreth's Alley

Elfreth’s Alley: Amerika’nın En Eski Sokağı

Philadelphia'nın geçmişine yolculuk

Sonraki
Carrières de Lumières: Taş Ocağındaki Sanat Galerisi
Carrières de Lumières: Taş Ocağındaki Sanat Galerisi

Carrières de Lumières: Taş Ocağındaki Sanat Galerisi

Bu içerik ilk olarak 7 Nisan 2020 tarihinde yayınlandı

Bunları da Beğenebilirsin