Sadece paylaşarak para kazanmak ister misiniz? Tamamen ücretsiz. Öğrenmek için buraya tıkla!

Adolf Hitler Kafasına Sıkmadı Mı?

II. Dünya Savaşı‘nda büyük bir katliama yol açan Naziler hakkındaki komplo teorileri hala devam ediyor. Yahudi Katliamı’nın sorumlusu Naziler‘in üst yönetimindeki bir çok ismin Almanya‘dan Güney Amerika ülkelerine kaçtığı biliniyor. Bunun üzerine de çeşitli teoriler ortaya atılıyor ki bunlardan bir tanesi de çok ilginç.

Bu son iddia, gizliliği 1990 yılında CIA tarafından kaldırılan belgeleri inceleyen, gazeteci Jose Cardenas tarafından, belgeleri tweetlemesiyle ortaya çıktı. İddiayı ortaya atan eski bir SS subayı Phllip Citroen‘di. 1954 yılında CIA ajanlarıyla irtibata geçen eski SS subayı, Kolombiya‘nın başkenti Bogota‘da bulunan Tunja kasabasında yaşayan eski Nazilerden birinin Adolf Hitler olduğunu söylüyor. Ayrıca Citroen, çalışıtğı demiryolundaki işi dolayısıyla bu kasabaya sürekli gititğini ve burada Hitler‘e çok benzeyen kişiyle tanıştırıldığını söylüyor.

Citroen ve Adolf Schuttlemayer
Citroen ve Adolf Schuttlemayer

Aynı zamanda bu SS subayı, kanıt olarak sunmak için, bu kişiyle olan fotoğrafını da CIA ajanlarıyla paylaşmış. Yanindaki kişinin adı resmin arkasında Adolf Schuttlemayer olarak geçiyor.

hit3.jpg

Ancak SS subayı bu kadar çaba sarf etmesine rağmen, CIA Citroen’i ciddiye almamış.

Bir CIA belgesinde “Citroen bu kişiye Residencies Coloniales (Kolonyal Konutlar) diye bir yerde rastladığını söylüyor. Burası, kaynağa göre eski Alman Nazileriyle dolu bir yer” deniyor.

Adolf Hitler
Adolf Hitler

CIA ajanları bu iddiayı ciddiye almasa da resmi olmayan bir yazı ile durumu üstlerine bildiriyorlar. Fakat bir yıl sonra, yani 1955 yılında aynı ihbar Cimelody-3 kod adıyla başka bir kişi tarafından ortaya çıkıyor. O sırada KNSM Hollanda Kraliyet Taşımacılık Şirketi‘nde çalışan Citroen‘in Venezuela‘da yaşadığını ve Kolombiya‘da yaklaşık ayda bir yaptığı ziyaretlerde Hitler‘le görüştüğünü de doğruluyor.

Ancak Cimelody, Hitler‘e çok benzeyen bu kişinin 1955 yılının Ocak ayında Kolombiya‘dan ayrıldığını ve Arjantin‘e kaçtığı, artık nerede yaşadığını bilmediğini söylüyor. CIA durumu biraz daha ciddiye alıyor ve resmi bir yazıyla durumu üstlerine bildiriyor. Bunun üzerine de Bogota bürosundan yanıt geliyor.

Hissiyatımız, bu konunun araştırılmasının çok büyük çaba gerektireceği ama somut herhangi bir şey bulabilme ihtimalinin çok küçük olduğu yönündedir. Bu nedenle konunun kapatılmasını öneriyoruz.”

gamali-hac.jpg

Hitler‘in ölüm şekli bir çok tarihçi tarafından ortak bir paydada kabul edilse de bu konuda bir çok komplo teorisi var. Bunlardan en önemlisi de Adolf Hitler‘in ölene kadar Arjantin‘de yaşadığı.

Aralarında Hitler kadrosunun önde gelen Josef Mengele, Adolf Eichmann gibi bazı isimleri de bulunmak üzere binlerce Nazi askerinin, II. Dünya Savaşı‘nın kaybedilmesinin ardından Güney Amerika‘ya kaçtığı düşünülüyor.

Bu dönemde bir çok Güney Amerika ülkesinin Nazileri barındırdığı biliniyor ancak, Devlet Başkanı Juan Peron‘un Hitler sempatizanı olarak bilindiği Arjantin‘in en çok Nazi’nin sığındığı Güney Amerika ülkesi olduğu tahmin ediliyor.

Daha Fazla İçerik
Moncada Kışlası Baskını ve Küba Devrimi