3 Dev Firma Birleşti! Hibrit Elektrikli Uçakların Üretimine Başlanıyor!

Avrupa’da ileri gelen 3 havacılık ve teknoloji şirketi hibrit özellikli elektrikli uçak üretimi konusunda güçlerini birleştirdi ve harekete geçti. Fransız Airbus, İngiliz Rolls Royce ve Alman Siemens firmaları projeye “E-Fan X” adını veriyorlar. Bu iç firmanın hedefi; British Aviation tarafından üretilen BAe 146 bölgesel yolcu uçağına 3 jet motoru ve 1 elektrikli motor eklemek.

UCAK1.jpg

Firmalar, Avrupa Birliği’nin (AB) karbon emisyonlarının azaltılması talebine karşılık olarak güçlerini birleştirdi. Geliştirdikleri projenin 2020’de deneme uçuşları ve 2025’de de ticari uçuşlarla sonuçlandırılması hedefleniyor.

UCAK2.jpg

Firma sözcüleri projeyi Almanya’nın Franfurt şehrinde düzenledikleri basın toplantısıyla duyurdular. Basın toplantısında “Neden yalnızca elektrikle çalışan bir uçak üretmiyorsunuz?” sorusuna karşılık olarak da, elektrikli bataryaların ve onları soğutmak için gereken teçhizatın ağırlığının fazla olması nedeniyle havacılığa henüz uygun olmadığı yanıtını verdiler.

UCAK3.jpg

Airbus üst düzey yöneticisi Paul Eremenko, hibrit-elektirkli motor uygulamasının havacılığın geleceği için kaçınılmaz olduğunu savundu. Projede elektrikli motoru destekleyecek jeneratörü Rolls Royce firması üretecek. Bu jeneratör, uçak yakıtıyla çalışacak. Jeneratörün motora iletmediği fazla enerji uçağın ön ve arka kısımlarında yer alan bataryalarda depolanacak ve bu enerji iniş-kalkışta kullanılacak.

UCAK4.jpg

Projenin başarılı olması halinde uçağa ikinci bir elektrikli motor eklenecek ve böylece model yarı hibrit hale gelecek. AB, 2020’den itibaren karbon emisyonlarının aşamalı olarak azaltılmasını talep ediyor. Bu amaç adına birleşmiş şirketlerin hedefi 2035 yılında günümüze nazaran bu oranı %80’nin altına çekmek.

You may also like